Piotr Nazaruk opowie w czwartek (02.06) w Muzeum Czechowicza w Lublinie o książce zatytułowanej „Izraelita lubelski”. Piotr Nazaruk wybrał, opracował i przygotował do druku korespondencję z Lublina do Warszawskiego tygodnika „Izraelita” z lat 1866-1906 oraz esej „O lecznictwie i przesądach leczniczych ludu żydowskiego” lubelskiego etnografa Henryka Lwa. Książka obejmuje kilka dekad życia społeczności żydowskiej Lublina widzianych oczyma postępowej i asymilujące się inteligencji oraz, pośrednio, za sprawą eseju Lwa, „zastójnego” ludu. Książka ukazała się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Piotr Nazaruk to edukator i tłumacz z jidysz w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Zajmuje się historią Żydów. Kurator wystaw czasowych „Szkicownik Rywki Berger”, „Atlas map pamięci”, „Dom Pereca”; autor m.in. książek „Kokebebe” i „Bajglowe imperium Hersza Lendera”, współredaktor m.in. czasopisma „Scriptores”.
Spotkanie z Anną Frajlich odbędzie się we wtorek (31.05) w Muzeum Czechowicza Lublinie. Będzie połączone z promocją jej dwutomowych „Wierszy zebranych” („Przeszczep”, „Powroty”, Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2022). Poetka przyjeżdża na zaproszenie Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent”. „W nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do wieczoru sprzed kilku lat, który prowadził redaktor naczelny Akcentu, Bogusław Wróblewski.
W niedzielę (29.05) rozpoczyna się cykl spotkań pod hasłem „Miasto słucha”. Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy, która wydarzenie organizuje i Michał Iwanek, wykonawca dzisiejszego koncertu jazzowego, będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Początek koncertu o godz. 15.00 na terenach zieleni Browaru Perła w Lublinie. Organizatorzy podpowiadają, żeby zabrać ze sobą koce i kosze piknikowe. Udział w koncertach jest bezpłatny.
Mariusz Treliński, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie opowiadał w Teatrze Starym w Lublinie Grażynie Lutosławskiej o operze, filmie i fotografii. O inspiracjach, przekraczaniu granic i przenikaniu sztuk i relacjach między ludźmi i zmianach w świecie, o których nie da się opowiedzieć w jednej konwencji. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragmenty wieczoru.
A w 325 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława praktykuje uważne chodzenie, a Stanisław plecie o wyplataniu.
Fot. nadesłane