Noc Muzeów w Państwowym Muzeum na Majdanku

majdanek 150521 001 2022 05 14 085506

Państwowe Muzeum na Majdanku włącza się w Noc Muzeów. Zaplanowano kilka spotkań.

Podczas jednego z nich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji oraz jak wygląda inwentarz muzealiów i baza danych. Zaprezentowane zostaną także wybrane muzealia historyczne  zarówno przed, jak i po zabiegach konserwatorskich. Początek tego spotkania o godzinie 11.00.

CZYTAJ: Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na Noc Muzeów

Zaplanowano też bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Spacery będą się rozpoczynać o godzinie: 11.00, 15.00 oraz 17.00 przy Centrum Obsługi Zwiedzających.

Z kolei na godzinę 16.00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nigdy więcej?”.

Z bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem będą mogli skorzystać także goście odwiedzający dziś Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze – oprowadzanie po wystawie zaczyna się o godzinie 10.00, 12.00 oraz 15.00. Z kolei w Bełżcu spacer z przewodnikiem zaplanowano na godzinę 14.30.

CZYTAJ: Niezwykły skarb z Cichobórza uświetni hrubieszowską Noc Muzeów

MaK/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Państwowe Muzeum na Majdanku

14 maja

11:00 – Spotkanie wokół muzealiów obozowych – techniki i metody konserwacji artefaktów stosowane w pracowni Państwowego Muzeum na Majdanku
Centrum Obsługi Zwiedzających
W muzealnych magazynach przechowywane są artefakty związane z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozu zagłady w Sobiborze. Wydobyte w trakcie badań archeologicznych, zabezpieczone tuż po likwidacji KL Lublin czy przekazane przez byłych więźniów i ich rodziny – wszystkie te przedmioty posiadają ogromną wartość historyczną i stanowią niezwykłe źródło wiedzy o obozach.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję dowiedzieć się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji oraz jak wygląda inwentarz muzealiów i baza danych. Zaprezentujemy również wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po zabiegach konserwatorskich oraz opowiemy o technikach i metodach konserwatorskich.

Chęć udziału w oprowadzaniu prosimy zgłaszać telefonicznie 81 710 28 33
Liczba miejsc ograniczona

11:00, 15:00, 17:00 – Bezpłatne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
Centrum Obsługi Zwiedzających
Chęć udziału w oprowadzaniu prosimy zgłaszać telefonicznie 81 710 28 33
Liczba miejsc ograniczona

16:00 – Oprowadzenie kuratorskie po wystawie Nigdy więcej?
Centrum Obsługi Zwiedzających
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Nigdy więcej?, na którą składa się kilkanaście prac ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Wystawa prezentuje różne perspektywy ujęcia tematu wojny i jej ofiar. Powstała w wyniku refleksji nad aktualnością tego rodzaju sztuki i stara się odpowiedzieć na pytanie o to, jak zmieniła się nasza percepcja ikonografii o tematyce wojennej, gdy wojna znów stała się częścią naszego doświadczenia.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

14 maja

10:00, 12:00, 15:00 – Bezpłatne oprowadzanie po wystawie
Chęć udziału w oprowadzaniu prosimy zgłaszać telefonicznie 82 572 60 31 do 12 maja do godz. 15.00.
Liczba miejsc ograniczona

13:30 – „O pracy w muzeum”
Wykład otwarty połączony z prezentacją dotyczącą aspektów i specyfiki pracy w muzeum martyrologicznym.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu

14 i 15 maja
14:30 – Bezpłatne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

Chęć udziału prosimy zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. 84 665 25 10, bądź drogą mailową pod adresem muzeum@belzec.eu, podając wybrany dzień zwiedzania, najpóźniej do 13 maja.
Liczba miejsc ograniczona

16 maja
12:00 – Otwarcie wystawy fotograficznej Yarona Reshefa INNA PLANETA
Z określeniem „inna planeta” autor zetknął się, czytając świadectwo pisarza Yehiela Dinura. Dinur opisał Auschwitz jako „inną planetę”, miejsce, w którym nie obowiązywała moralność. Yaron Reshef ukazał współczesne miejsca pamięci na terenach byłych niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu, Treblince, Auschwitz-Birkenau i na Majdanku wykorzystując technologię kamery 360°. Praca z aparatem fotograficznym 360° dała twórcy nową perspektywę i pozwoliła stworzyć nową rzeczywistość fotograficzną, która przywodzi na myśl termin „inna planeta”.

Exit mobile version