Nowe kierunki na lubelskich uczelniach. Kandydaci na studia mają z czego wybierać

student 31.05.2022 003606

Sztuczna inteligencja, ekobiznes czy inżynieria recyklingu – lubelskie uczelnie zapraszają na nowe kierunki studiów.

– Co roku na naszej uczelni pojawiają się nowe kierunki – mówi kierowniczka Biura Rekrutacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Magdalena Pranagal. – Tworzone są jako odpowiedź na potrzeby rynku pracy, ale także z myślą o tym, żeby wyposażyć naszych absolwentów w wiedzę i umiejętności oczekiwane na rynku pracy. W tym roku zapraszamy kandydatów na kierunek sztuczna inteligencja. Jest to kierunek I stopnia na Wydziale Filozofii. Są to studia, które mają przygotować do pracy programistów, specjalistów w zakresie projektowania systemów inteligentnych, oceny przydatności tych systemów – to są te kompetencje, o których mówi się kompetencje przyszłości. Kolejnym kierunkiem pilotażowym na naszej uczelni jest italianistyka, ale italianistyka w trybie zdalnym. Nie są to studia zaoczne, tylko studia, które będą odbywać się trybie dziennym.

– Powstał nowy kierunek studiów: inżynieria recyklingu. Jest to kierunek dla studentów, którzy interesują się zagospodarowaniem materiałów i którzy chcieliby poznać techniki przetwarzania materiałów, ich recyklingu. Sami przedsiębiorcy zgłaszali się do nas z pytaniem, czy moglibyśmy otworzyć taki kierunek, bo brakuje specjalistów od inżynierii recyklingu. Ten kierunek jest pierwszym takim w Polsce – zaznacza prof. dr hab. inż. Gabriel Borowski z Politechniki Lubelskiej. 

CZYTAJ: Lubelskie: najzdolniejsi studenci ze stypendiami marszałka [ZDJĘCIA]

– Nasza nowość to ekobiznes, studia I stopnia o profilu praktycznym, prowadzone na Wydziale Ekonomicznym UMCS – informuje rzeczniczka prasowa UMCS Aneta Adamska. – Ten kierunek ukierunkowany jest na rozwój kompetencji w zakresie zarządzania instytucjami i przedsiębiorstwami przy jednoczesnym uwzględnieniu dbałości o środowisko naturalne. Nowy kierunek oferowany w ramach studiów I stopnia jest unikatowy w skali kraju, ponieważ stanowi połączenie aspektów ekonomicznych i zarządzania z działaniami prośrodowiskowymi.

CZYTAJ: Na bialskiej AWF będzie można studiować taniec

– Jesteśmy na stosunkowo nowym kierunku robotyzacji procesów wytwórczych. Wybieraliśmy te studia trochę na ślepo, ale uważam, że nasz kierunek jest przyszłościowy; dobrze, że powstał. Uczelnie techniczne powinny bardziej się rozwijać, biorąc pod uwagę, jak rozwija się społeczeństwo, produkcja – uważa jedna ze studentek.

– Każdy kierunek powinien w jakimś stopniu opierać się na automatyzacji i przyszłych możliwościach tego, że się rozwiniemy – dodaje kolejny student.

– Jest konieczność bieżącego patrzenia na to, co dzieje się na rynku, za granicą, w innych ośrodkach naukowych, jakie pojawiają się pomysły i rozwiązania – podkreśla prodziekan ds. studenckich dr inż. Tomasz Jachowicz z Politechniki Lubelskiej. – Nowoczesne studia techniczne są interdyscyplinarne, wiążą ze sobą wiele dziedzin nauki. Dzięki temu tworzą absolwenta, który jest podatny na wszystkie trendy, jakie pojawiają się na rynku pracy, i potrafi dobrze się odnaleźć.

– Te kompetencje, plus – jak zwykle – kompetencje prawnicze czy związane z projektowaniem nowoczesnych metod i aplikacji, to kompetencje, o które pytają kandydaci i które chcieliby rozwijać. Opieramy się na ich telefonach, na ich zainteresowaniu i taką ofertę dla nich przygotowujemy – dodaje Magdalena Pranagal. 

Rekrutacja na studia trwa na wszystkich lubelskich uczelniach.

InYa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version