„Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy”- powiedział w niedzielę papież Franciszek. To, co się tam dzieje nazwał „makabrycznym upadkiem człowieczeństwa”. Papież zachęcił wiernych, by w maju odmawiali różaniec w intencji pokoju.
CZYTAJ: Władze obwodu ługańskiego: trwają walki uliczne w miejscowości Orichowe
Podczas spotkania z tysiącami wiernych na modlitwie Regina Coeli w Watykanie papież podkreślił: – Dzisiaj rozpoczyna się miesiąc poświęcony Matce Bożej. Chciałbym zachęcić wszystkich wiernych i wspólnoty do codziennego odmawiania różańca modląc się w intencji pokoju.
– Myśl kieruję natychmiast ku ukraińskiemu miasto Mariupol, miastu Maryi, barbarzyńsko zbombardowanemu i zniszczonemu. Także teraz, stąd ponawiam prośbę o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla osób, uwięzionych w pułapce w stalowni w tym mieście – mówił Franciszek.
Wyznał: – Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy, zwłaszcza o najsłabszych- ludziach starszych, dzieciach. Docierają nawet straszne informacje o dzieciach wydalonych i deportowanych.
– Gdy obserwujemy makabryczny upadek człowieczeństwa, pytam razem z wieloma zaniepokojonymi osobami: czy naprawdę poszukuje się pokoju, czy jest wola uniknięcia stałej eskalacji militarnej oraz słownej, czy robi się wszystko, co możliwe, by zamilkła broń? – oświadczył.
– Proszę was, by nie ulegać logice przemocy, perwersyjnej spirali broni. Niech wybrana zostanie droga dialogu i pokoju – apelował.
Papież nawiązał także do obchodzonego w niedzielę Święta Pracy: – Niech będzie ono bodźcem, by odnowić zaangażowanie na rzecz tego, aby wszędzie i dla wszystkich praca była godna , a ze świata pracy płynęła wola rozwijania gospodarki pokoju.
Franciszek zwrócił uwagę na zjawisko wypadków w miejscach pracy i nazwał je „tragedią”. Mówił też, że 3 maja przypada Dzień Wolności Prasy, obchodzony pod patronatem UNESCO.
– Oddaję hołd dziennikarzom, którzy osobiście płacą cenę, by służyć temu prawu. W zeszłym roku na świecie zabitych zostało 47 dziennikarzy, a ponad 350 uwięziono. Specjalne podziękowania dla tych, którzy z odwagą informują o ranach ludzkości – powiedział papież.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI