Parlament Europejski chce nałożenia sankcji na byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera

net epa09957085 2022 05 19 164123

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zaapelował o nałożenie sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego działalność na rzecz Rosji.

Zgodnie z rezolucją, na liście sankcji UE powinni znaleźć się „europejscy członkowie zarządów największych rosyjskich firm i politycy, którzy nadal otrzymują rosyjskie fundusze”.

CZYTAJ: Trzech rosyjskich oficerów nie żyje, kilkunastu rannych wskutek ukraińskiego ataku

W tekście wymieniono Gerharda Schroedera i „stanowczo wezwano” go do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych – podając przykład byłego szefa francuskiego rządu Francoisa Fillona lub byłego wicekanclerza Austrii Wolfganga Schuessela, którzy zrezygnowali ze swoich stanowisk z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rezolucja nie mówi nic o charakterze sankcji. Ponieważ Schroeder jest obywatelem UE, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem mogłoby być uderzenie w finanse, na przykład zamrożenie aktywów.

Jak wyliczają niemieckie media, 78-letni Schroeder zarabia na pracy dla rosyjskich państwowych firm energetycznych sumy przewyższające 400 tys. euro – kwotę, jaką państwo wydaje rocznie na jego biuro.

CZYTAJ: Ukraina: w ciągu minionej doby unieszkodliwiono 2312 ładunków wybuchowych

Schroedera, który jeszcze jako kanclerz wspierał budowę kolejnych gazociągów z Rosji do Europy, obwinia się o pogłębienie zależności energetycznej Niemiec od Rosji.

Bundestag likwiduje biuro byłego kanclerza Schroedera

– Bundestag odebrał byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi niektóre z przywilejów przysługujących mu jako byłemu szefowi rządu Niemiec. W czwartek komisja budżetowa postanowiła zlikwidować jego biuro, a pracownicy mają zająć się innymi zadaniami – pisze agencja dpa.

– Były kanclerz ma jednak nadal prawo do emerytury i ochrony osobistej. W ubiegłym roku koszty personelu i podróży pracowników biura Schroedera wyniosły prawie 419 tys. euro – przypomina telewizja ARD.

78-letni obecnie Schroeder, który stał na czele rządu RFN w latach 1998-2005, spotyka się z ogromną falą krytyki za swoje kontakty z władzami Rosji, szczególnie za przyjaźń z prezydentem Władimirem Putinem i pracę w rosyjskich firmach państwowych – spółce Nord Stream, Gazpromie i Rosniefcie.

RL / PAP / opr. WM / ToMa

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA

Exit mobile version