Pomoże w operacji zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Nowy sprzęt trafił do lubelskich okulistów [ZDJĘCIA]

img 20220512 164102 2022 05 13 184523

Lubelscy chirurdzy okuliści będą mogli korzystać z systemu Verion. To nowoczesny sprzęt pozwalający na bardzo dokładny pomiar gałki ocznej. System dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zakupił Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nowy sprzęt trafił do lubelskich okulistów

– System Verion będzie używany podczas operacji refrakcyjnych, czyli operacji zaćmy oraz korekcji astygmatyzmu – mówi kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Robert Rejdak. – Sprzęt, który prezentujemy, będzie wykorzystany u nas w Lublinie, w klinice okulistyki. Będzie służył do bardzo precyzyjnych operacji refrakcyjnych u dzieci i dorosłych pacjentów. Będzie również służył naszym pacjentom, którzy docierają do nas z Ukrainy. To jest dar Urzędu Marszałkowskiego, aparat o nazwie Verion.

– W czasie operacji zaćmy lekarze usuwają soczewkę pacjenta i wszczepiają sztuczną. Dzięki systemowi Verion będziemy to robić jeszcze dokładniej – mówi dr hab. Tomasz Chorągiewicz z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM. – Podczas operacji zaćmy usuwamy tę soczewkę i wszczepiamy soczewkę sztuczną. Każde oko jest troszkę inne. Musimy dopasować soczewkę, którą wszczepiamy, tak jak okulary, żeby nam odpowiednio korygowała widzenie. Operacja zaćmy jest operacją refrakcyjną, czyli zupełnie zmienia się cała refrakcja oka. Żeby to dokładnie zrobić, trzeba mieć dokładne pomiary biometryczne gałki ocznej. Mamy teraz możliwość mierzenia długości gałki ocznej i innych parametrów co do setnej części milimetra, co pozwoli nam dobrać soczewkę. System Verion będzie też używany przy korygowaniu astygmatyzmu, wszczepiając odpowiednią soczewkę toryczną. Jak ktoś ma astygmatyzm, wybierając sobie okulary, widział, że ma soczewki cylindryczne i one mają odpowiednią oś. Taką samą soczewkę możemy wszczepić do wnętrza gałki ocznej, tylko musi być ona w odpowiedniej osi. Musimy to wszystko dokładnie wymierzyć.

– Z systemu Verion lekarze będą korzystać zarówno przed operacją, jak i w jej trakcie – tłumaczy dr hab. Tomasz Chorągiewicz. – Są dwa etapy. Jest etap pomiarów i dokumentacji gałki ocznej przed operacją. Te dane są zapisywane. Druga część modułu tego urządzenia jest dołączona do mikroskopu operacyjnego. Chirurg, operując na podstawie tego wyniku i zdjęcia, ma naniesione odpowiednie punkty na obraz, który widzi na żywo, w czasie rzeczywistym. Wtedy może bardzo dokładnie to wykonać. To są dwa etapy: pomiar, dokumentacja, obliczenie i wykorzystanie tego badania, do naniesienia tego obrazu podczas operacji.

CZYTAJ: Wiemy, dlaczego coraz więcej osób uczula się na pyłki

Zakup wartego 100 tys. zł urządzenia, sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Dla pacjenta pomiary wykonywane systemem Verion są bezbolesne i bezinwazyjne.

MaK / opr. LysA

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version