Powstaje Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych. Ulubione archiwalne programy i audycje w jednym miejscu

kra 7877 2022 05 10 124835 2022 05 10 183027

Materiały dźwiękowe, wideo i zdjęcia z kilkudziesięciu lat – powstaje Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych. Projekt w formie platformy internetowej ma ruszyć pod koniec przyszłego roku.

Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych powstaje już od dłuższego czasu. Będzie wielkim zasobem wszystkich produkcji stworzonych zarówno przez Telewizje Polską jak i Polskie Radio oraz wszystkie rozgłośnie regionalne w kraju.

ZOBACZ ZDJĘCIA: „Integracja medialna i komunikacja w rozgłośniach Polskiego Radia”. Konferencja w Lublinie

– Na pewno warto będzie skorzystać z tego źródła – mówi dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP Przemysław Herburt. – Co będzie zawierała? Z jednej strony to będą treści audiowizualne, czyli wszystkie filmy, audycje i programy, które zostały wytworzone przez Telewizję Polską. To też olbrzymi zasób Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych, czyli wielka biblioteka materiałów audialnych; niezapomniane słuchowiska, które będą w jednym miejscu dostępne do przesłuchania i do późniejszego wykorzystania. Natomiast to nadal jeszcze nie wszystko. Ponieważ mamy wielką bazę zdjęć, które powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat i pokazują piękną historię Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Telewizji Polskiej. Te zdjęcia w formie cyfrowej również będą możliwe do obejrzenia i do późniejszego wykorzystania.

Materiały będzie można wykorzystać w formie komercyjnej, a także na własny użytek. Stąd też projekt adresowany jest zarówno np. do dziennikarzy jak i zwykłych odbiorców radiowych czy telewizyjnych.

– Każdy będzie mógł przeszukać zasoby, odszukać materiał, który go interesuje i ten materiał pozyskać, czy to w formie płatnej czy bezpłatnej. To będzie uzależnione od formy jego wykorzystania. Przypuśćmy, że jakaś osoba wystąpiła w programie „ Od przedszkola do Opola”. Minęło 30 lat, chciałaby wrócić do tamtych wydarzeń. Zobaczyć to jeszcze raz i przeżyć te emocje. Będzie miała tę możliwość. Trzeba będzie zalogować się na platformie, wyszukać materiał, obejrzeć bądź ewentualnie zamówić – mówi Przemysław Herburt.

CZYTAJ: Technicy i pracownicy IT z rozgłośni regionalnych debatują w Lublinie

Każdy więc będzie miał dostęp do materiałów, które często do tej pory były trudne do znalezienia.

– Platforma ma też pozwolić na szybkie odszukanie danego materiału – dodaje dyrektor Herburt. – Platforma będzie zawierała bardzo rozbudowany system wyszukiwania. Będzie możliwość wyszukania audycji zarówno po tytule, jak i po dowolnym słowie. To ułatwi znalezienie odpowiedniego materiału. Czy będziemy chcieli znaleźć jakąś osobę, jakieś nazwisko, czy jakąś scenę.

Możliwości mają być więc zatem olbrzymie, a wszystko to na wyciągnięcie ręki, dostępne w formie online. Biblioteka ma być podzielona na dwie części: newsową i archiwalną.

A jakie korzyści będą mieli użytkownicy Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych?

– To jest często taki aspekt sentymentalny. Mamy możliwość wrócić do jakiegoś obrazu, jakiejś audycji, którą pamiętamy sprzed lat. Czasami poza chęcią obejrzenia czy odsłuchania danej audycji, chcemy ją po prostu mieć. Ta platforma, Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych, da tę możliwość. Natomiast jeżeli chodzi o dziennikarzy to jest po prostu dostęp do olbrzymiej biblioteki, którą możemy obrazować codzienną pracę dziennikarską. Wykorzystywać, czy to na portalach internetowych – jako zobrazowanie pewnej audycji – materiały, które w tej bibliotece są dostępne. Co najważniejsze, możemy wykorzystywać to szybko – podkreśla Przemysław Herburt.

Biblioteka pozwoli też łatwo zweryfikować dane informacje czy wypowiedzi, np. polityków.

– Warto więc korzystać z tego narzędzia – przekonuje Przemysław Herburt. – To cała historia Polskiego Radia i telewizji. Sięgamy tak daleko jak funkcjonują media publiczne w Polsce. Tak naprawdę pokazujemy całe spektrum działalności mediów publicznych i piękną historię zarówno Polskiego Radia jak i Telewizji Polskiej. Zakres tych materiałów jest olbrzymi.

Do tej pory zdigitalizowano kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju materiałów. Proces jednak cały czas trwa, a zasoby biblioteki mają się powiększać nawet po jej uruchomieniu.

Koncepcja Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych była jednym z tematów seminarium techników i pracowników IT organizowanego przez Polskie Radio Lublin.

Przypomnijmy, że Biblioteka Cyfrowa ma być uruchomiona pod koniec 2023 roku. 

MaTo / opr. PrzeG

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version