Premier Włoch po rozmowie z Putinem: Nie ma nadziei na pokój

mid epa09977181 2022 05 26 222032

Premier Włoch Mario Draghi odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem. Dotyczyła ona głównie kwestii odblokowania ukraińskich portów na Morzu Czarnym i umożliwienia transportu ukraińskiego zboża do Afryki.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy włoskiego premiera. Nie była zapowiadana. Mario Draghi przyznał, że nie przyniosła żadnych konkretnych rezultatów. – Czy są jakieś nadzieję na pokój? Odpowiedź brzmi „nie”. Być może uda się doprowadzić do porozumienia Rosji i Ukrainy w sprawie odblokowania portów na Morzu Czarnym – mówił premier.

CZYTAJ: W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło 5-miesięczne dziecko

Społeczność międzynarodowa, a szczególnie Włosi, obawiają się, że zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża i kukurydzy wywoła klęskę głodu w Afryce, a w konsekwencji masową, niekontrolowaną migrację przez Morze Śródziemne.

Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow powiedział, że włoski plan zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy jest niepoważny.

Rozmowy pokojowe z Rosją nie mają miejsca

– Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca – powiedział w czwartek (26.05) minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera.

Kułeba przyznał też, że sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest gorsza niż mówią o tym oficjalne informacje, a jego kraj potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją.

CZYTAJ: Władze Ukrainy: sytuacja na froncie w Donbasie jest trudna

Takie same kwestie zostały poruszone podczas rozmowy telefonicznej Kułeby z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock. Szef ukraińskiego MSZ mówił o trudnej sytuacji w Donbasie i konieczności jak najszybszego dostarczenia ciężkiej broni na Ukrainę, zwłaszcza wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS.

CZYTAJ: Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: nie można zwlekać z dostawami broni

– Rozmawiałem z moją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock i poinformowałem ją o trudnej sytuacji w Donbasie. Musimy jak najszybciej mieć więcej ciężkiej broni, zwłaszcza MLRS, aby odeprzeć rosyjskie ataki. Omówiliśmy także dalsze sankcje wobec Rosji i sprawę przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE – napisał Kułeba na Twitterze. 

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Exit mobile version