Stare Miasto wyrzeźbione w lodzie, botaniczne witraże, jazz w przestrzeni miasta to tylko niektóre atrakcje tegorocznej Nocy Kultury. W tym roku wydarzenie wraca do dawnej formuły – 7 godzin wizualnych atrakcji dla mieszkańców i turystów bez limitów i w jednym czasie.
Konferencja w tej sprawie odbyła się we wtorek, 10 maja na patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7 w Lublinie.
– Istotą Nocy Kultury są ludzie w przestrzeni miasta. I w końcu możemy wrócić do formuły sprzed pandemii – mówi dyrektor Nocy Kultury, Joanna Wawiórka-Kamieniecka. – Będą sztuki wizualne, muzyka, trochę teatru. Bardzo ważna w tym roku również będzie dla nas fotografia i szkło. Będą szklane łzy, domki, a także niezwykłe witraże botaniczne, bowiem w szkle będą zaklęte zasuszone rośliny.
– Nasi studenci wytrwale pracują nad rzeźbami i instalacjami, które wyrosną nam tutaj na tym patio – mówi Oliwia Beszczyńska z Wydziału Artystycznego UMCS. – Hasłem przewodnim ich projektu są „Kwiaty piekieł”. Bardzo szerokie pojęcie, takie dosyć romantyczne, być może abstrakcyjne. To jest ich pomysł, interpretacja zagadnienia. Możemy spodziewać się bardzo różnych realizacji. Tutaj będzie bardzo surrealistyczny ogród botaniczny. Studenci będą przy swoich pracach, więc będą mogli opowiedzieć o tym, co mieli na myśli, go tworząc.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelska Noc Kultury 2022 – konferencja prasowa
– Brama Krakowska wyląduje na tarasie widokowym Vivo. Tam na oczach widzów będzie powstawać olbrzymia rzeźba z lodu inspirowana architekturą Starego Miasta. Będzie można się zmierzyć z kawałem lodu i dłutem. Następnym ciekawym punktem jest noc w Browarze. Jest to o tyle ciekawe, że będzie można wejść w przestrzeń niezliczonej liczby zawieszonych zielonych wstążek. Będzie można pływać w nich, przechodzić. Myślę, że to będzie jedno z takich miejsc, gdzie powstanie wiele najciekawszych fotografii. Będzie można dzięki nowej technologii właściwie wejść w światło starej szlachetnej fotografii. Bartek Polak na bazie dawnych zdjęć przygotuje animacje, która będzie sprawiać wrażenie, że wchodzimy do tego zdjęcia – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka.
– Podczas Nocy Kultury wystąpi wiele składów jazzowych – mówi kierownik Katedry Muzyki Jazzowej na Wydziale Artystycznym UMCS, prof. Mariusz Bogdanowicz. – Główną częścią będą występy moich zespołów złożonych z najwybitniejszych muzyków w Polsce. To chociażby Adam Wendt, Piotr Szmidt, Michał Iwanek czy Sebastian Kuchczyński. Będzie śpiewała wspaniała wokalistka Marcelina Gawron, ale oprócz tego wystąpią również studenci. To będzie bardzo zróżnicowany repertuar: od standardów jazzowych poprzez kompozycje własne. Na pewno wspólnym mianownikiem wszystkich naszych działań muzycznych będzie muzyka komunikatywna.
– Przechodząc przez Stare Miasto w Lublinie, nie da się oczywiście przegapić twórczości Jarosława Koziary. W tym roku proponuje on „Paradise Lost”. Instalacja ta będzie się składała z 3 modułów. Na placu Po Farze zobaczymy olbrzymie drzewo, natomiast ulicą Grodzką będzie sunął, wisiał ponad 100-metrowy wąż, uciekający z tego rajskiego ogrodu. Natomiast na skrzyżowaniu ulic Archidiakońskiej i Złotej zawiśnie stado kolorowych ptaków, przygotowanych przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS „pod dowództwem” Jarosława Koziary. Będą to formy, które możemy kojarzyć z karuzelek zawieszonych nad dziecięcymi kołyskami, czyli takie mobilne ptaki – dodaje Joanna Wawiórka-Kamieniecka.
Noc Kultury odbędzie się z 4 na 5 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny będzie na stronie nockultury.pl.
RyK / opr. AKos
Fot. archiwum