Doradca ubezpieczeniowy oparty na sztucznej inteligencji czy tekturowe ekologiczne tacki, będące alternatywą dla tacek styropianowych lub plastikowych. Między innymi te pomysły są dziś (10.05) prezentowane w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Przedstawiciele jedenastu start-upów uczestniczących w projekcie Wschodni Akcelerator Biznesu starają się przekonać komisję, że to właśnie ich projekt ma szanse zrewolucjonizować współczesny rynek.
– Naszym zdaniem takim projektem będzie „MagicBox”, czyli urządzenie montowane w miejsce włącznika światła, które daje nam bardzo wiele funkcji, łącząc się z Internetem – mówi twórca start-upu IOT LOGIC Tomasz Cybulko. – Oprócz standardowych funkcjonalności jak – gaszenie, zapalanie świateł, sterowanie temperaturą, sterowanie roletami – możemy również ustawić sobie na małym wyświetlaczu, żeby urządzenie wskazywało nam te parametry, które są istotne, ale pobierane z Internetu. Jeżeli nas interesują kursy walut albo kursy akcji, to ustawiamy je sobie na panelu centralnym i przed wyjściem z domu znowu to widzimy.
– W szczególności cieszą te pomysły, które wpisują się w specyfikę naszego regionu – podkreśla Tomasz Szymajda, prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – To te spółki, które mogą współpracować z naszymi podmiotami, tu u nas na miejscu, w Puławach, czy z instytutami naukowo-badawczymi, czy z innymi przedsiębiorcami. Wiele z tych podmiotów wpisuje się w branże rolne, rolno-spożywcze, biotechnologiczne. Puławy właśnie takimi technologiami stoją. Mamy Grupę Azoty Puławy, mamy instytuty, które w większości dostarczają swoich technologii lub know-how dla rolnictwa.
– Pomysł polega na wykorzystaniu technologii cyfrowego rozpoznawania obrazu w badaniach laboratoryjnych, w produkcji żywności i w produkcji rolnej – tłumaczy Maciej Krzyszycha, pomysłodawca i założyciel start-upu AISKOP. – Chcemy zastąpić metodę badawczą, polegającą na rozpoznawaniu poszczególnych kształtów pod mikroskopem, technologią cyfrowego rozpoznawania obrazu, żeby skrócić czas badania pojedynczej próbki. Do tego wykorzystujemy technologię opartą na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.
CZYTAJ: Kolejne startupy prezentują się w Puławach
– Będziemy pomagali klientom w pełni przejść przez proces zakupu ubezpieczeń, korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji – zapowiada Piotr Semeniuk ze spółki UMBRELLA. – Dzięki temu system będzie automatycznie przewidywał najlepiej dopasowane do klienta produkty. Umożliwi to zawarcie umowy całkowicie online, w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności kontaktu z doradcą. Wielu osobom brakuje zaufania do doradcy. I te wszystkie problemy zostaną wyeliminowane.
– Szukamy pomysłów, które mają szansę na komercjalizację – deklaruje Jan Raczyński, partner zarządzający w Rebels Valley. – Żeby spółka, która jest stworzona w trakcie naszego programu, odniosła sukces mierzony również pieniędzmi. To właśnie takie spółki osobiście wybieram i hołubię.
– Ten program na pewno pomógł niejednej spółce w uzyskaniu inwestora – zapewnia Anna Blajerska, kierownik projektu Wschodni Akcelerator Biznesu. – Mamy start-upy, w które inwestują fundusze kapitałowe. Mamy start-upy, które uzyskały później w działaniu 1.1.2, czyli kolejnej części, dofinansowanie o wartości ponad jednego miliona złotych. Mamy start-upy, które wyszły ze swoim produktem, ze swoim pomysłem na rynki międzynarodowe.
– Generalnie mam jakieś doświadczenie, bo pracuję w spółce akcyjnej, ale jak „załapałem się” na ten inkubator, to zobaczyłem, że można trochę inaczej funkcjonować, inaczej myśleć – mówi Tomasz Cybulko.
– Zaczynaliśmy w 2018 r. – wspomina prezes Szymajda. – Pierwsze nabory to pierwszy kwartał 2019 r. Na dzień dzisiejszy wpłynęło do nas około 3 tys. pomysłów. Powstało ok. 300 spółek prawa handlowego, 300 start-upów, które pozyskały ok. 90 mln zł na rozwój własnej działalności gospodarczej. To jest ten wkład, o który postarały się same start-upy. To te pieniądze, które z funduszy celowych, z agend centralnych zostały umieszczone , zainwestowane na terenie Polski Wschodniej.
Dodajmy, że trwa ostatnia – piętnasta – runda naboru wniosków do Wschodniego Akceleratora Biznesu. Osoby mające innowacyjne pomysły mogą je zgłaszać poprzez stronę internetową www.wab.biz.pl.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. Wschodni Akcelerator Biznesu FB