Ruszyła ogólnopolska kampania Rowerowy Maj 2022. To największa akcja promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Zamojscy uczniowie biorą udział w kampanii od 2016 roku. W tym roku do akcji przystąpiło 8 szkół podstawowych.
– Chcemy zachęcić uczniów naszych szkół, by drogę z domu do szkoły i odwrotnie pokonywali na dwóch kółkach – mówi dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, Piotr Orzechowski. – Zachęcamy do tego, by nasz piękny Zamość obserwować z perspektywy rowerowego siodełka. Zobaczmy, jak prezentuje się frekwencja i poziom uczestnictwa naszych szkół w akcji. Wystarczy wejść na stronę www.rowerowymaj.eu. W tej chwili w mieście Zamość frekwencja rowerowa kształtuje się na poziomie 32 procent. W akcji bierze udział 8 placówek, 134 klasy i blisko 1000 aktywnych uczestników. Jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, w tej chwili przewodzi Szkoła Podstawowa nr 2.
– Obecnie z naszej szkoły do kampanii przystąpiła rekordowa liczba dzieci. Jest to 202 uczniów oraz 16 nauczycieli, którzy biorą czynny udział w kampanii – informuje Grzegorz Baj, koordynator kampanii Rowerowy Maj w Szkole Podstawowej nr 2.
– Jeżdżę na rowerze od 10 lat. Jak jest Rowerowy Maj, staram się żadnego dnia nie przejechać samochodem – opowiada Lucyna Daniłow, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2. – Uczniom należy dawać przykład. Jeżeli widzą nauczyciela na rowerze, to jest dla nich pozytywny przykład.
– Warunkiem uczestnictwa w kampanii Rowerowy Maj jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Po zebraniu zgód od rodziców są sporządzane listy klasowe, które codziennie uzupełniają wychowawcy. Dodatkowo uczniowie otrzymali książeczki, do których mogą wklejać naklejki, będące potwierdzeniem ich codziennego udziału – przejazdu na rowerze, rolkach, hulajnodze, deskorolce do szkoły – mówi Grzegorz Baj.
– Od niedawna zacząłem jeździć na rowerze do szkoły. Rowerem jadę ok. 3 min, a pieszo idę ok. 10 min – mówi jeden z uczniów.
– Mamy blisko ścieżkę rowerową i nią bezpiecznie dojeżdżamy do szkoły. Włączyliśmy się do akcji Rowerowy Maj, ale myślę, że będziemy to kontynuować, bo jest zdrowiej, bezpieczniej i według mnie szybciej – stwierdza pani Halina.
– Zamość bardzo się zmienia pod względem bezpieczeństwa jazdy na rowerze dzieci i dorosłych. Ścieżki rowerowe są bezpieczne. Nawierzchnia jest specyficzna i po prostu dobrze się po niej jeździ – zauważa Lucyna Daniłow
– Ścieżek rowerowych w Zamościu jest coraz więcej. Przed falą remontów było lekko ponad 50 km, a wiadomo, że prace modernizacyjne mają bardzo szeroki zakres. Po ich zakończeniu ścieżek rowerowych będzie znacznie więcej – zapowiada Piotr Orzechowski.
– Rower jest zawsze modny. Nigdy się z niego nie wyrasta. Mało tego, jeżeli człowiek raz nauczy się jeździć na rowerze, to będzie z niego korzystać przez całe życie. Najlepiej jest zacząć od najmłodszych klas, od małych dzieci. Zaszczepić u nich chęć, radość, bezpieczeństwo i korzystanie z roweru, które sprawi im przyjemność – dodaje Grzegorz Baj.
Rower to też sposób na życie. Akcja trwa do 31 maja. Po jej zakończeniu i podsumowaniu wyników każdy z 46 samorządów w Polsce biorących udział w kampanii nagradza najwytrwalszych uczniów i szkoły atrakcyjnymi nagrodami.
AP / opr. WM
Fot. pixabay.com