Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia – takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów ” Pana Tadeusza” i „Nocy i dni”.
Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.
Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swej stronie internetowej.
CZYTAJ: „Nie było tak źle”. Pierwsze wrażenia po maturze z języka polskiego
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).
CZYTAJ: „Jest stres, ale motywujący”. Matura z języka polskiego [ZDJĘCIA]
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski