Będzie rezonans magnetyczny, nowy blok operacyjny, a także pracownia do badania bezdechu – pacjenci szpitala powiatowego w Rykach już niedługo będą mogli korzystać z dodatkowych świadczeń. Budynek szpitala przechodzi także termomodernizację z odwodnieniem, a łączny koszt tych wszystkich inwestycji przekracza 14 milionów złotych.
– Kilka dni temu została podpisana umowa na dostawę rezonansu, urządzenia, które uzupełni naszą diagnostykę obrazową – mówi prezes ryckiego szpitala Piotr Kienig. – Obecnie w szpitalu znajduje się diagnostyka obrazowa w postaci diagnostyki małoobrazkowej i rentgenowskiej. Dodatkowo posiadamy tomograf komputerowy. Elementem, który uzupełniłby diagnostykę, żeby mieć pełnoprofilową, jest rezonans magnetyczny. W tym momencie zabezpieczymy powiat i okoliczne powiaty też o pełną diagnostykę obrazową.
– Od lipca ruszamy z nową poradnią neurologiczną, a wiemy, że w neurologii gros diagnostyki odbywa się waśnie za pomocą rezonansu magnetycznego – podkreśla Piotr Chęć, dyrektor medyczny szpitala powiatowego w Rykach. – Będzie to kompleksowa obsługa poradni specjalistycznej i badań. Będziemy ruszać też z poradnią ortopedyczną. To wszystko oczywiście w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, więc dla mieszkańców oznacza to skrócenie kolejek, bliskość otrzymywania świadczeń no i kompleksowość. Z poradni do pracowni obrazowej rezonansu magnetycznego będzie tak naprawdę kilka kroków.
– Dzisiaj byłem akurat na tomografii komputerowej – opowiada jeden z mieszkańców Ryk. – Rezonans jest chyba lepszy.
– Bardzo jest potrzebny. Są bardzo długie kolejki, naprawdę jest potrzebny. Tak samo echo serca – potwierdza jedna z kobiet.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Szpital Powiatowy w Rykach
– Jeżeli chodzi o te inne inwestycje, czyli blok operacyjny, to wiemy, że chirurgia jest w Dęblinie i nie chcemy sobie robić konkurencji – zapewnia Dariusz Szczygielski, starosta rycki. – Będziemy się skupiać na chirurgii jednego dnia. Jesteśmy na etapie szukania operatorów do różnego rodzaju zabiegów. Chodzi nam przede wszystkim o zabiegi ginekologiczne, okulistyczne, ortopedyczne.
– Obecnie znajdujemy się na terenie przyszłego oddziału chirurgii jednego dnia – opowiada prezes Piotr Kienig. – Z prawej strony mamy blok operacyjny, który jest obecnie robiony i to jest już przejście na oddział chirurgii jednego dnia. Do pracy poprosiłem kierowników bloków operacyjnych, którzy mieli zadanie stworzenia pewnego rodzaju bloku swoich marzeń. Oczywiście zawsze marzenia trzeba zderzyć z rzeczywistością, żeby później projektanci, którzy będą to robić, mogli to przelać na papier, na konkretne kreski w projekcie. Trwało to sporo czasu, natomiast mam nadzieję, że konsensus, który został z tego zbudowany, przełoży się na bardzo dobrą funkcjonalność tego bloku operacyjnego.
– Będziemy niedługo przygotowywać się do wyposażenia tego bloku i remontu samego oddziału chirurgicznego – mówi Piotr Chęć. – To kolejny nasz ukłon w stronę poszerzenia zakresu usług dla pacjentów powiatu ryckiego o zabiegi chirurgiczne. Oczywiście część zabiegów będzie realizowana w większych ośrodkach, natomiast te, które będziemy w stanie zrealizować tutaj w szpitalu, będą przeprowadzane na bieżąco.
CZYTAJ: Szpital powiatowy w Rykach uruchamia oddział opieki paliatywnej
– W naszym szpitalu będziemy także otwierać pracownię do badań tzw. bezdechu, którą w tej chwili posiada tylko Instytut Medycyny Wsi. W województwie lubelskim szpital rycki będzie drugą placówką, która tego typu usługi będzie świadczyła – chwali się starosta Dariusz Szczygielski. – Sprzęt już jest, ludzie są do tego przeszkalani.
– To jest dość ciekawa wizyta dlatego, że pacjent przychodzi, zostaje podłączony do czujników, do komputera i u nas śpi – tłumaczy Piotr Kienig. – Pacjent – mimo przespanej nocy – budzi się zmęczony. Później przysypia w ciągu dnia. Często się zdarza, że spowodowane jest to problemem zaburzeń snu, bezdechu sennego. My chcemy zdiagnozować tego typu rzeczy i następnie wdrażać leczenie: czy to będzie leczenie zachowawcze np. koncentrator tlenu, czy to będzie leczenie chirurgiczne, zależy od diagnozy.
Pracownia polisomnografii, służąca między innymi do leczenia bezdechu, ma rozpocząć działalność w ciągu tygodnia.
Natomiast korzystanie z bloku operacyjnego oraz rezonansu magnetycznego będzie możliwe pod koniec roku.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. archiwum