„Samochody cały czas dojeżdżają”. Ogromna kolejka na przejściu granicznym w Zosinie

net 22512243 2022 05 14 101048

Przed przejściem granicznym w Zosinie przy wyjeździe z kraju w kolejce ustawiło się 2,5 tysiąca samochodów w tranzycie – aut zakupionych na terytorium Unii Europejskiej i sprowadzanych do Ukrainy na sprzedaż. 

– Ta kolejka się wydłuża – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Michał Deruś. – Wczoraj (13.05) około godziny 20.00 takich samochodów mieliśmy 2 tysiące, więc notujemy wzrost liczby samochodów oczekujących na wyjazd z terytorium Polski. Szacowany czas oczekiwania to około 4 dni dla tej liczby pojazdów. Długość kolejki wynosi obecnie około 14-15 kilometrów. Ciężko powiedzieć, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość, ponieważ te samochody cały czas dojeżdżają.

CZYTAJ: Gigantyczna kolejka samochodów na przejściu granicznym w Zosinie

Kolejki spowodowała zmiana przepisów prawnych w Ukrainie, które znoszą opłaty celne na importowane samochody – cło, akcyzę i podatek od towarów i usług. Dodatkowo wzrosło zapotrzebowanie na auta, których ogromna liczba została zniszczona w czasie działań wojennych w Ukrainie.

– Ponad 400 tysięcy aut zostało zniszczonych przez tę wojnę – mówi jeden z kierowców oczekujących na odprawę. – Dotychczas nie wszyscy mogli sobie kupić samochód, bo było u nas okropne cło. Teraz ludzie mogą sobie pozwolić na zakup. Cła nie ma i każdy chce sprowadzić sobie samochód. Dlatego mamy takie kolejki.

Auta sprowadzane z Unii Europejskiej na Ukrainę w tranzycie nie są odprawiane na pozostałych przejściach granicznych w województwie lubelskim – czyli w Hrebennem, Dorohusku i Dołhobyczowie.

– Mogą być jednak transportowane na lawetach i odprawiane w ruchu towarowym w Dorohusku. Tam także są kolejki – informuje Michał Deruś. – Jeżeli chodzi o samochody ciężarowe, oczekuje obecnie 550 pojazdów. Szacowany czas wyjazdu to 25 godzin. Osobowy ruch to jest oczekiwanie 150 pojazdów, szacowany czas odprawy to około 3 godziny. Natomiast jeżeli chodzi o Hrebenne, tutaj nie ma złej sytuacji. Oczekują tylko i wyłącznie samochody ciężarowe na wywóz. Obecnie jest ich 140, a szacowany czas odprawy to około 14 godzin.

Zwolnienie z cła na sprowadzane samochody na Ukrainę ma obowiązywać do 25 maja.

TSpi / AP / opr. WM

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version