Miejsca związane z niemiecką akcją Reinhard będzie można zwiedzić z przewodnikiem w Lublinie. Celem akcji Reinhard była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. W jej wyniku w latach 1942-43 życie straciło blisko dwa miliony Żydów.
W Lublinie jest wiele obiektów, w których m.in. koordynowano działania obozów zagłady – mówi przewodnik Muzeum Marek Duda z Państwowego Muzeum na Majdanku. – Rzeczywiście urzędy, te miejsca, z których zbrodnie były koordynowane, również w znacznej mierze zlokalizowane były właśnie w Lublinie. W rejonie obecnej Ewangelickiej, obecnej Żołnierzy Niepodległej, ale też Chopina Niemcy lokowali swoje urzędy, jak również prywatne mieszkania. Znaczna część tych decyzji była podejmowana właśnie tam. Jeden z głównych zbrodniarzy, jedna z najbardziej potwornych postaci Christian Wirth mieszkał z kolei przy Drodze Męczenników Majdanka i stamtąd zapewne podejmował wiele decyzji.
W Lublinie zlokalizowane były obozy pracy przymusowej, magazyny i zaplecze logistyczne programu zagłady.
Zwiedzanie rozpocznie się dziś (17.05) o 16.30 pod Zamkiem Lubelskim, skąd uczestnicy przejdą między innymi w rejon ul. Spokojnej. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Kolejny spacer ma się odbyć w sobotę 21 maja.
TSpi/ opr. DySzcz
Fot. archiwum