Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje cykliczną akcję zwiedzania z przewodnikiem miejsc związanych z niemiecką akcją „Reinhardt”. W jej wyniku w latach 1942-43 życie straciło blisko dwa miliony Żydów.
– W Lublinie jest wiele takich obiektów, między innymi obozy pracy, sortownie czy magazyny – mówi przewodnik Muzeum Marek Duda. – Był między innymi budynek przy Chopina, obecna biblioteka KUL-u, ale też magazyny przy obozie pracy na Flugplatzu, czyli na terenie przedwojennych zakładów produkcji samolotów w Lublinie. Trzecia kategoria bardzo ważnych miejsc związanych z zagładą Żydów w Lublinie to miejsca decyzyjne, miejsca, w których podejmowano ważne decyzje, z których koordynowano działania obozów zagłady Treblinka, Bełżec, Sobibór. Rzeczywiście urzędy, miejsca, w których te zbrodnie były koordynowane, w znacznej mierze zlokalizowane były również właśnie w Lublinie.
Zwiedzanie rozpocznie się dziś o 16.30 pod Zamkiem Lubelskim, skąd uczestnicy przejdą między innymi w rejon ul. Spokojnej. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Kolejne spacery odbędą się 17 i 21 maja.
TSpi / opr. WM
Fot. nadesłane