Specjaliści z całej Polski dyskutują na temat bieżących procesów tworzenia prawa. W Lublinie trwa ogólnopolska konferencja naukowa „Procedury prawodawcze – znaczenie, zmiany i wyzwania”.
– Dla nas najważniejsze jest, że osoby zajmujące się problematyką procesu legislacyjnego mogą się spotkać – mówi dyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu, Piotr Kędziora. – Z jednej strony doświadczenie osób, które pracują w urzędach i obsługują proces legislacyjny w ramach władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, z drugiej – refleksje środowiska naukowego.
– Obserwujemy, że często procedura prawodawcza jest prowadzona w takim tempie, które nie pozwala na wystarczającą refleksję – mówi Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek. – Z tego powodu czasami efektem prac parlamentu są ustawy, które budzą wątpliwości co do tego, czy w sposób wystarczający odpowiadają standardom ochrony wolności praw człowieka. Oczywiście są sytuacje, gdy ustawy trzeba uchwalać szybko. Taką ustawą była na przykład ustawa o udzieleniu pomocy obywatelom Ukrainy. Tę ustawę uchwalony szybko. I bardzo dobrze. Natomiast są sytuacje, gdy takiej pilnej konieczności nie ma, a jednak tempo jest zbyt szybkie.
Ogólnopolska konferencja naukowa „Procedury prawodawcze – znaczenie, zmiany i wyzwania” potrwa do jutra (31.05) do godziny 14.00.
InYa/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com