W Świdniku trwa festyn z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podczas wydarzenia na scenie występują podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
ZOBACZ ZDJĘCIA: XXIII festyn integracyjny z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
– Ale to nie tylko występy. Prezentujemy także obrazy, rzeźby i inne wyroby artystyczne – mówi przewodnicząca świdnickiego koła Stowarzyszenia, Iwona Ratajczak. – Staramy się być widoczni, być razem z mieszkańcami. Wychodzimy do ludzi, występujemy, pokazujemy naszą twórczość. Osoby niepełnosprawne czynnie się w nią włączają. Lubią występować, śpiewać, tańczyć, wykonywać prace plastyczne.
– Przeszliśmy pewien etap przełamywania barier komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych, czas na pokazanie ich pasji – mówi dyrektor Centrum Usług Społecznych w Świdniku, Andrzej Mańka. – Teraz inaczej patrzymy na osoby niepełnosprawne. Możemy je w pełni docenić, rozwijać ich pasje i talenty. Na warsztatach terapii zajęciowej powstają piękne dzieła plastyczne, obrazy, wybory ceramiczne. To naprawdę wspaniała rzecz.
Podczas festynu można zakupić prace artystyczne. Dochód z ich sprzedaży trafi na rozszerzenie działań stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Cztery osoby ze świdnickiej grupy taneczno-teatralnej „Pasjonaci” zostały wyróżnione odznakami honorowymi „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczono w Świdniku podczas Festynu z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
– Wyróżnienia trafiły do instruktorki oraz trzech niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo aktorów – mówi szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki Radosław Brzózka. – Jesteśmy społeczeństwem dojrzałym, które potrafi dla każdego w jego specyficznej sytuacji znaleźć miejsce, zaangażowanie. To też wielka lekcja dla nas, całego społeczeństwa, jak powinniśmy otworzyć serca dla tych, którzy są często troszkę inni niż my.
– Jestem z nich dumna i cieszę się, że tą odznakę dostały osoby z niepełnosprawnością – mówi wyróżniona instruktorka Renata Elmerych. – Są to osoby, które mają problem z komunikacją werbalną. Nie potrafią czegoś przekazać słowem, ale za to przepięknie pokazują to wszystko ciałem, gestem, ruchem. Są niesamowicie autentyczni i prawdziwi w tym, co robią. Teatr jest ich życiem. Byliśmy już z naszymi spektaklami w Wilnie, w Kijowie, we Lwowie, na wszystkich prestiżowych festiwalach, jakie są w Polsce.
Wyróżnienie otrzymali: Renata Elmerych, Mariusz Jaworski, Anna Skrzetuska i Sebastian Golik.
Festyn odbywa się przed siedzibą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku przy ulicy Kościuszki. Impreza potrwa do 18.00.
RyK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski