Polska pożegnała prof. Waldemara Parucha – politologa, historyka i działacza politycznego. Profesor urodził się 15 września 1964 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie wykładał na tej uczelni. W 2018 roku został pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych i pierwszym szefem CAS. Od 2020 roku pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha
W uroczystościach pogrzebowych w Tomaszowicach udział wzięli przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
– Przyszło nam dzisiaj pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, kompana – mówił podczas mszy żałobnej wicepremier Jarosław Kaczyński. – Był dla nas człowiekiem ważnym. Kimś, kto wspierał nas swoją ogromną wiedzą, ogromną erudycją, jednocześnie swoim zapałem, swoim przeświadczeniem, że można, że mamy szansę, że możemy mimo wielkiej przewagi sił naszych przeciwników zwyciężać i zmieniać Polskę. Wielokrotnie wskazywał kierunki tej zmiany. Był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami wtedy, kiedy przegrywaliśmy.
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Prof. Paruch był idealistą, który nie fantazjował
– Trudno pogodzić się z odejściem człowieka tak oddanego Polsce i polskim sprawom – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Prof. Paruch był niepokorny. I jak wielu wybitnych ludzi nie ulegał modom, budował własne koncepcje, takie, które miały poszukiwać najlepszych ścieżek rozwoju dla naszej ojczyzny. Dołączył do – wcale nie tak długiego – korowodu niepokornych, którzy zasłużyli się ogromnie naszej ojczyźnie.
CZYTAJ: Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Waldemara Parucha
– Prof. Paruch był idealistą i romantykiem – ale takim idealistą, który nie fantazjował. Opierał swoje myśli, koncepcje i idee o twarde dane i fakty. Potrafił łączyć je ze sobą w sposób niebywale sprawny, z ogromną erudycją i swadą. Robił to bardzo ciekawie, tak, że inspirował innych do niekonwencjonalnych przemyśleń – dodał premier.
– Pan profesor był człowiekiem Lubelszczyzny i człowiekiem uniwersytetu. Niezwykle istotne kompetencje badawcze, bardzo otwarty, analityczny umysł, oddanie i zaangażowanie, sprawność organizacyjna – to były cechy, które w prof. Paruchu zawsze podziwiałem – stwierdził prof. Marek Pietraś dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, a także kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS. – Zawsze był zwolennikiem politologii stosowanej, praktycznej, zwłaszcza w kontekście zainteresowań badawczych myślą polityczną obozu piłsudczykowskiego, jego stylem przywództwa. Może też pan profesor przejął stamtąd pewne cechy i stały się one elementem jego osobistego stylu funkcjonowania i w środowisku akademickim i w środowisku politycznym. Był osobą bardzo wyrazistą, bardzo wymagającą, bardzo konkretną, z bardzo sprecyzowanymi poglądami, z którymi można było się nie zgadzać, polemizować. Ale to one ukształtowały pewną tożsamość obywatelską, którą przekładał na tożsamość polityczną.
CZYTAJ: Uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha
– Pan profesor był bardzo charyzmatyczną postacią, o bardzo dużej wiedzy historycznej i politologicznej. Miałem z nim okazję współpracować przy „Studiach wschodnioeuropejskich”, ale także w ostatnich miesiącach przy raporcie dotyczącym relacji między Polską a Ukrainą. Bardzo miło wspominam tę współpracę – mówi dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS. – Śmierć profesora to wielka strata dla Lublina, dla UMCS-u, dla środowiska politologicznego. To była bardzo ciekawa postać, erudyta, człowiek, który miał coś istotnego do powiedzenia na wiele tematów.
– Rozmowa z panem prof. Waldemarem Paruchem nigdy nie należała do łatwych, bo z Waldemarem Paruchem nie rozmawiało się o niczym. Rozmawiało się wyłącznie o rzeczach najważniejszych. A on do rozmowy był zawsze przygotowany niezwykle szczegółowo i niezwykle skutecznie tę rozmowę prowadził, stosując bardzo przemyślane argumenty – wspominał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Dziękujemy mu za tę współpracę, dziękujemy za to, że od nas tak wiele wymagał. Dziękujemy za dorobek, który zostawił. Osobiście dziękuje jeszcze za jedno: Waldemar Paruch wychował wielu uczniów, spośród których mam zaszczyt mieć kilku na ważnych stanowiskach w ministerstwie. I oni będą kontynuować to dzieło.
CZYTAJ: Nie żyje prof. Waldemar Paruch
Profesor Waldemar Paruch został odznaczony 7 kwietnia 2022 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 8 maja po długiej chorobie.
Uroczystości pogrzebowe profesora miały charakter państwowy. Prof. Waldemar Paruch został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tomaszowicach.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski