Tomaszów Lubelski: „kompostowanie nie boli”. Mieszkańcy dbają o czyste miasto

grasses gb1f417690 1920 2022 05 05 230432

W Tomaszowie Lubelskim trwa akcja „Czyste miasto”. Polega ona na sprzątaniu przez mieszkańców pasów drogowych przed swoimi posesjami.

– Dotychczas tylko dwa razy w roku odbieraliśmy takie odpady – mówi zastępca burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, Renata Miziuk. – To, co do tej pory robiliśmy, było za mało. Widząc, że mieszkańcy chętnie włączają się w porządkowanie pasów drogowych, okazało się, że potrzebują częstszych odbiorów odpadów. Zdecydowaliśmy się zrobić to trochę w inny sposób. Powstał harmonogram odbioru odpadów biodegradowalnych.

– Słyszałam o akcji „Czysta miasto”. Daje to duże możliwości mieszkańcom, którzy mają przy swoich domach pasy zieleni, które trzeba kosić. A w tej sytuacji miasto gwarantuje, że nieodpłatnie odbierze odpady zielone – mówi jedna z mieszkanek Tomaszowa Lubelskiego.

– Widzieliśmy, że mieszkańcy chętnie włączają się w porządkowanie pasów zielonych. Za każdym razem kiedy skoszą trawę, zostawiają ją w workach na terenie pasów drogowych. I one szpecą nasze miasto. Stąd pomysł, aby w ramach naszej akcji „Czyste miasto” powiedzieć mieszkańcom, że będą oni kosili pasy drogowe, a my w zamian za to będziemy bezpłatnie odbierali od nich odpady  – dodaje Renata Miziuk.

– Korzystałem z tego, sąsiedzi również. Mówi się tylko o pasie, ale i z działek przynoszą – mówią mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego. – Różnie to bywa z  tym koszeniem pasa drogowego. Ale myślę, że jak będzie to zabierane przez miasto, to może większość będzie kosić i porządkować ten pas. Mam kompostownik, ale nie pomieści on wszystkiego, bo jest za mały. To bardzo dobra akcja. Co się nie pomieści, to będzie zabrane sprzed domu.

– Mieszkańcy podjęli wyzwanie – mówi Tadeusz Wagner z Miejskiego Zarządu Dróg. – Uporządkowali po zimie pasy drogowe przyległe do swoich posesji. Odebraliśmy odpady. Akcja trwała 2 tygodnie. Zebraliśmy ponad 2 tys. worków.

– Chcemy pokazać tą akcją, że kompostowanie nie boli. Na ten moment w naszym mieście z tytułu kompostowania mieszkańcy mają ulgę w opłacie za odpady w wysokości 4 zł od osoby. Ktoś segreguje odpady płaci 30 zł od osoby miesięcznie, natomiast osoba kompostująca płaci 26 złotych od osoby. Spodziewam się przede wszystkim poprawy wizerunku naszego miasta, a po drugie ograniczenia kosztów zagospodarowania odpadów – wyjaśnia zastępca burmistrza Tomaszowa Lubelskiego.

– Większość mieszkańców będzie chciała uczestniczyć w utrzymaniu czystości w mieście. Zadbać nie tylko o swoje posesje w obrębie ogrodzenia, ale również o to, co do nich przylega. I o to, co jest bardziej widoczne, dla tych osób, które odwiedzają Tomaszów. A może w przyszłości to zachęci ich również, aby odpady biodegradowalne wykorzystać dla własnych potrzeb – dodaje Tadeusz Wagner.

Odpady z pasów drogowych trafią na miejską kompostownię, a stamtąd w postaci nawozu zasilą miejskie trawniki i tereny zielone.

Szczegóły akcji na tomaszow-lubelski.pl

AP / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version