Ukraińscy uchodźcy chętnie uczą się polskiego

studies ged7a8a715 1920 2022 05 09 174048

Spore zainteresowanie kursami języka polskiego wśród ukraińskich uchodźców. Polskiego uczyć się mogą zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli. Lekcje prowadzone są między innymi w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców w Lublinie.

– Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem – przyznaje Beata Kozdroń, lektor języka polskiego jako obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców w Lublinie. – W mojej grupie na stałe uczęszcza 7-8 osób. Zaczynało troszkę więcej, z tym że z tego, co wiem, częściowo chodzą już gdzieś do szkoły albo mają jakieś inne zajęcia, które nie pozwalają im uczestniczyć akurat w tym terminie. Ale ta grupa, która jest, to grupa stała. Jest bardzo zaangażowana.

CZYTAJ: Zełenski: Ukraina wypełniła drugą część ankiety ws. przystąpienia do Unii Europejskiej

– Język polski jest mi potrzebny, by wychodzić na zakupy, by móc wyjeżdżać, rozumieć, o czym rozmawiają ludzie. Teraz mieszkam w tym kraju i muszę uczyć się tego języka, by właściciele mieszkania, w którym mieszkam, mnie rozumieli – mówi 16-letni Denis z Równego. – Na początku było mi ciężko, bo polskiego nie rozumiałem w ogóle. Teraz powoli się uczę i rozumiem coraz więcej. 

– Oprócz umiejętności typowo językowych, czyli słownictwa, niezbędnej gramatyki, staram się też wprowadzać elementy kulturowe, żeby oni też potrafili odnaleźć się w różnych sytuacjach – wiedzieć, jak się zachować, co powiedzieć. Ostatnio przed świętami rozmawialiśmy na przykład o tym, czego mogą spodziewać się w lany poniedziałek. To była dla nich zupełna nowość – opowiada Beata Kozdroń. 

– W pierwszej kolejności przyjęliśmy 220 osób i utworzyliśmy 14 grup – mówi prof. Anna Dunin-Dudkowska, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie. – Wszystkie te grupy nadal funkcjonują, ale stan osobowy w grupach, który początkowo oscylował wokół 15-17 osób, w tej chwili zmniejszył się do 7-11. Poza tym myślę, że bardzo ważny jest też aspekt psychologiczny. Te osoby przyjechały i na początku nie wiedziały jeszcze, czym będą się zajmować i co będą robić. Przychodzenie na kurs nadało dodatkowego sensu pobytowi w Polsce. Miały wrażenie, że nie tracą czasu, że w jakiś sposób rozwijają się i przygotowują do tego, co może wydarzyć się dalej. 

– Uczę się w 11 klasie i stoję teraz przed wyborem, gdzie podejmować studia – mówi 17-letnia Daryna z Łucka. – Chciałam rekrutować się w Polsce. Przyjechałam tu i zrozumiałam, że bez języka nie da się tego zrobić i trzeba jakoś nauczyć się polskiego. Bardzo dobrze, że trafiłam na te szkolenia, bo można chodzić i szlifować język polski. Polski pozwoli mi zrozumieć, co wykładowcy do mnie mówią, dlatego jest to dla mnie ważne. Dzięki tym zajęciom chcę lepiej poznać wasz język. Chcę sama wyjść do sklepu i dogadać się z innymi ludźmi. Chciałabym nauczyć się języka w taki sposób, by na uczelni było lżej studiować. Na pewno, jak w wielu językach, trudna jest odmiana słów w zdaniach; kiedy myślisz po ukraińsku, a trzeba mówić po polsku. Kiedy uczysz się nowego języka, zawsze na początku jest ciężko, ale potem jest coraz łatwiej.

CZYTAJ: Ponad 10 tys. osób wjechało do Polski ostatniej doby. Sytuacja na polsko-ukraińskich przejściach w regionie

– Kursy dla dzieci mamy dla maluszków, do 7 lat. Drugi kurs zaczyna się już od 7 lat, czyli dla dzieci, które umieją już czytać i pisać – informuje Anna Gładysz-Jasińska, kierowniczka pracowni edukacji i animacji kultury Warsztatów Kultury w Lublinie. – Chcemy, żeby dzieci mogły łatwiej porozumiewać się z rówieśnikami, wzbogacić słownictwo i czuć się swobodniej w Polsce. 

– Wiemy, że język ukraiński jest bardzo podobny do polskiego. Mówi się, że ok. 70 proc. leksyki jest rozpoznawalna. Podobna jest logika gramatyki. W przypadku osób, które uczestniczyły w kursie systematycznie, efekty są naprawdę świetne. Bardzo się z tego cieszymy – dodaje prof. Anna Dunin-Dudkowska.

Kursy z języka polskiego dla dzieci w Warsztatach Kultury rozpoczną się od wtorku (10.05). 

Na organizowanie zajęć  Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przeznacza blisko 3 miliony złotych. Dzięki dofinasowaniom z kolejnych zajęć będzie mogło skorzystać blisko 1800 osób.

MaTo / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version