Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja próbuje obchodzić sankcje za pośrednictwem państw trzecich

net epa09916521 2022 05 01 124738

Rosja próbuje minimalizować skutki sankcji dla swojej gospodarki, planując przeniesienie części produkcji do państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), czy reeksport swoich towarów przez Gruzje, Armenię i Azerbejdżan – podał w niedzielę (01.05) ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikatorze Telegram.

– Pod wpływem międzynarodowych sankcji gospodarczych rosyjska gospodarka już teraz ulega wyraźnej degradacji. Szczególnie dotknięte są branże zależne od zagranicznych technologii i komponentów. W celu uniknięcia ograniczeń sankcyjnych Rosja, wykorzystując bliskie relacje w ramach sojuszy i związków gospodarczych, stara się wykorzystać kraje trzecie – poinformował wywiad.

CZYTAJ: Władze obwodu ługańskiego: trwają walki uliczne w miejscowości Orichowe

Według HUR Rosja planuje zorganizować w krajach ODKB – organizacji zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw WNP – produkcję komponentów dla rosyjskiego przemysłu wojskowego i towarów podwójnego zastosowania.

Moskwa prowadzi też negocjacje z Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem w sprawie reeksportu rosyjskich produktów na rynki międzynarodowe.

– Dostawy mają być realizowane pod szyldem produktów gruzińskich, ormiańskich i azerbejdżańskich i eksportowane do krajów trzecich. (W tym celu) utworzono już ponad 200 firm. Armenia stwarza dogodne warunki do prowadzenia biznesu przez rosyjskie firmy, przede wszystkim w sektorze IT. Od początku zakrojonej na szeroką skalę agresji Rosji na Ukrainę do Armenii przybyło około 85 tys. obywateli Rosji i 113 firm informatycznych. Obywatele rosyjscy utworzyli w Armenii ok. 1000 prywatnych przedsiębiorstw i ponad 250 spółek z o.o., które będą płacić podatki do budżetów obu krajów – Armenii i Rosji – podał HUR.

CZYTAJ: Kolumny wojskowe przejadą drogami regionu. Apel o ostrożną jazdę i nierobienie zdjęć

Dodał również, że rosyjski producent sprzętu przeciwlotniczego – Uljanowski Zakład Mechaniczny – wykorzystuje Kazachstan do sprowadzania komponentów produkcji niemieckiej.

RL / PAP / opr. WM

Fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

Exit mobile version