W niedzielę, 29 maja, czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Poprzez to święto chrześcijanie wyznają wiarę, że Jezus po męce i zmartwychwstaniu wraca do domu Ojca i zasiada po Jego prawicy, uświęcając naturę człowieka.
Uroczystość zgodnie z tradycją przypada 40 dni po Wielkanocy, czyli w czwartek. Aby mogła być obchodzona w dzień wolny od pracy, watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przeniosła je na najbliższą niedzielę. Dlatego katolicy w Polsce i wielu innych krajach, od 2004 roku świętują uroczystość w VII Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku przypada 29 maja.
Wniebowstąpienie jest triumfalnym powrotem Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię, jako człowiek, aby zbawić ludzi. Stanowi zakończenie jego życia ziemskiego. Jest dniem królewskiej intronizacji i chwały, którą Syn Boży zawdzięcza Ojcu Niebieskiemu. Stąd tyle radości w tekstach liturgicznych.
Zgodnie z przekazem z Pisma Świętego, przez 40 dni po zmartwychwstaniu Jezus przebywał wśród uczniów. Po tym czasie poszli razem na Górę Oliwną, gdzie w obecności apostołów uniósł się w górę i zniknął. Miejsce, gdzie według tradycji, Chrystus pozostawił na kamieniu ślady swoich stóp, jest od wieków otoczone czcią i kultem, znajduje się tam kaplica Wniebowstąpienia.
Jezus wraca po skończonej misji do Ojca, by później zesłać Ducha Świętego na Maryję i apostołów zgromadzonych w wieczerniku. Stąd wkrótce po Wniebowstąpieniu chrześcijanie obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku jest to 5 czerwca.
Misterium Wniebowstąpienia utwierdza rolę chrześcijanina w świecie, ukazując ostateczny sens pracy i ludzkich wysiłków. Kierowany nadzieją na życie wieczne, ma w perspektywie „niebieskie Jeruzalem”.
Pierwotnie Kościół obchodził Wniebowstąpienie Jezusa razem z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego. Rozdzielenie tych świąt nastąpiło około 370 roku.
Wniebowstąpienie jest obchodzone również, w sposób mniej lub bardziej uroczysty, przez kościoły i wspólnoty protestanckie odwołujące się do nauczania Pisma Świętego. W kościołach tych odbywają się tego dnia specjalne nabożeństwa lub spotkania modlitewne, podczas których czytane są fragmenty Nowego Testamentu mówiące o wniebowstąpieniu, a wierni śpiewają pieśni upamiętniające to wydarzenie.
IAR / opr. PrzeG
Na zdj. Rafael Santi „Przemienienie Pańskie”, fot. wikipedia.org