Wynalazki na medal. Politechnika Lubelska liderem w Polsce

kra 2293 2022 05 25 121213 2022 05 25 185815

Tworzywa sztuczne i odpady mogą mieć drugie życie. Będą wykorzystywane do budowy dróg, chodników, infrastruktury miejskiej czy ogrodowej. Innowacyjnie wytworzone materiały są przy tym dużo trwalsze i odporne na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Udowadnia to Politechnika Lubelska, która zdobyła sześć medali i nagrodę platynową za innowacje zaprezentowane podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022. Na targi zgłoszonych zostało ponad 500 rozwiązań z 39 krajów.

– To są kolejne cenne trofea zdobyte przez uczelnię na światowych wystawach innowacji – mówi dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki. – W zeszłym roku zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego 150 wynalazków do opatentowania. Otrzymaliśmy 130 patentów. Myślę, że jesteśmy po raz kolejny liderem wśród polskich uczelni w zakresie wynalazczości. Stąd też staramy się, aby te wynalazki były jak najszerzej rozpowszechniane, pokazywane, żeby brały udział w konkursach. Na targach INTARG w Katowicach pokazaliśmy 6 wynalazków.

– Coraz więcej wynalazków jest związanych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Chcemy ograniczyć ich negatywne oddziaływanie na środowisko, dać im drugie życie, co było też widać, bo wiele rozwiązań związane było z wykorzystaniem surowców odpadowych – zaznacza prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Wojciech Franus. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie nagrody platynowej i medali naukowcom Politechniki Lubelskiej

– Jest to sposób na wykorzystanie odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci – podkreśla dr hab. inż. Tomasz Klepka, prof. Politechniki, kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. – Wprowadzamy do tworzywa dodatki mineralne. My spróbowaliśmy zrobić to z piaskiem. Dodaliśmy ten materiał nawet w 60 procentach. Z tego wychodzi uplastyczniona mieszanina, którą można dowolnie formować. Jeżeli tę mieszankę włożymy do formy, możemy wykonać klasyczne produkty, na przykład kostki brukowe, elementy ogrodów, krawężników czy ławek, które będą miały lepszą wytrzymałość niż klasyczne elementy z betonu czy cementu. W tym rozwiązaniu zajęliśmy się sztucznym kamyczkiem. Jest to tzw. grys polimerowy. To nie jest ani plastik, ani materiał betonowy. Jest to coś nowego.

– Są to głównie wynalazki związane z branżą budowlaną, tworzywową i produkcyjną. Największe laury udało nam się uzyskać dla rozwiązań związanych z asfaltami, czyli nowe materiały do nawierzchni drogowych, które wykorzystują nie tylko tradycyjne techniki budownictwa drogowego, ale także na przykład tworzywa odpadowe, sztuczne po to, aby te nawierzchnie były przede wszystkim trwalsze, bardziej dostosowane do naszych warunków klimatycznych, czyli mniej niszczące się pod wpływem na przykład zimy – mówi Paweł Chrapowicki. 

– Wynalazek ten jest kolejnym z cyklu różnego rodzaju materiałów pełniących funkcję dodatków do mieszanek mineralno-asfaltowych. Udział w tych mieszankach powoduje proces obniżenia temperatury ich produkcji, co ma bardzo pozytywny wpływ na aspekt środowiskowy, bo wiąże się z niższą emisją gazów i wyziewów podczas procesów budowania dróg – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Wojciech Franus. – W tym konkretnie wynalazku wykorzystywany jest naturalny surowiec mineralny, który nazywa się zeolit. Ale też jesteśmy autorami wielu wynalazków, które zostały wdrożone na terenie całej Polski, gdzie materiałem, który opracowaliśmy, był zeolit syntetyczny. Zeolit syntetyczny jest efektem transformacji odpadów, które generuje przemysł energetyczny w postaci popiołów lotnych. W warunkach laboratoryjnych jesteśmy w stanie ten popiół lotny przeobrazić w bardzo porowatą strukturę. Ten materiał porowaty dodajemy jako dodatek, który powoduje ten sam efekt, który wywołuje dodatek zeolitu naturalnego.

CZYTAJ: Wyróżnieni za innowacje. Naukowcy Politechniki Lubelskiej z medalami i nagrodą

– Zaczynamy się powoli przyzwyczajać do tych nagród i wyróżnień. Wzrasta nasz potencjał komercjalizacyjny – mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater. – My jako uczelnia techniczna, oprócz kształcenia i nauki, musimy opracowywać nowe rozwiązania, które będą wdrażane w warunkach produkcyjnych. Pozyskiwane nagrody i wyróżnienia mówią o tym, że nasze rozwiązania są naprawdę dobre i że przemysł powinien się nimi zainteresować.

Nagroda platynowa za opracowanie sposobu spieniania asfaltu trafiła do zespołu w składzie: doktor inżynier Agnieszka Woszuk, profesor Wojciech Franus oraz doktor Lida Bandura. Z kolei złoty medal za walcarkę skośną sterowaną numerycznie trafił do prof. Janusza Tomczaka, prof. Zbigniewa Patera i dr inż. Tomasza Bulzaka. Wynalazek ten zdobył również złoty medal od Międzynarodowej Federacji Wynalazców z Iranu.

RyK / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version