Zbigniew Ziobro o tzw. teście bezstronności: Jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia racjonalnego kompromisu

img 20220516 174548 2022 05 16 194826

– Prowadzimy intensywne rozmowy i chcemy rozwiązań, które nie spowodują zapaści w polskim sądownictwie – mówił dziś (16.05) w sprawie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta Zbigniewa Ziobry w Hrubieszowie

Sejmowa komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym – prezydenta i posłów PiS. Projekt Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wprowadza jednak „test bezstronności i niezawisłości sędziego”. Taki pomysł krytykuje koalicjant PiS – Solidarna Polska.

CZYTAJ: „Wysłaliście ważny przekaz dla świata”. Zbigniew Ziobro wyróżnił funkcjonariuszy zaangażowanych w pomoc uchodźcom [ZDJĘCIA]

– Takie rozwiązanie sprawia, że sprawcy najcięższych przestępstw nie mogliby zostać aresztowani – mówił Zbigniew Ziobro. – Wystarczyłby wniosek w czasie posiedzenia aresztowego o zbadanie niezawisłości takiego sędziego. Postępowanie, aresztowanie nie mogłoby dojść do finału. Sąd ma tylko 24 godziny na wydanie decyzji o tymczasowym aresztowaniu np. zabójcy albo członka zorganizowanej grupy przestępczej czy pedofila. Jeżeli jego pełnomocnik na dwie godziny przed końcem takiej czynności, a nawet na samym początku, złożyłby taki wniosek, to sąd apelacyjny nie zdążyłby zebrać się w gronie 5 osób i wydać rozstrzygnięcia, czy dany sędzia jest niezawisły, czy nie. Później taki sędzia nie mógłby zdążyć zapoznać się z materią sprawy.

– Rozmowy są merytoryczne. Jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia racjonalnego, odpowiedzialnego kompromisu – zapewnił Ziobro, który spotkał się dziś (16.05) z mieszkańcami Hrubieszowa.

W ubiegłą środę komisja sprawiedliwości nie poparła pakietu poprawek zgłoszonych przez SP do prezydenckiego projektu, w których chodziło m.in. o wykreślenie „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. W czwartek komisja miała kontynuować posiedzenie, jednak zostało ono odwołane. W piątek Ziobro oświadczył, że jest bardzo blisko zawarcia porozumienia z PiS, jeśli chodzi o przyszły kształt zmian w ustawi o Sądzie Najwyższym.

Prezydencki projekt ustawy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

TSpi / PAP / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version