Zmarł aktor Ignacy Gogolewski

ignacy gogolewski 01570 2022 05 15 111542

W wieku 90 lat zmarł Ignacy Gogolewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz scenarzysta, niezapomniany Antek Boryna z „Chłopów” Jana Rybkowskiego. Był aktorem Teatru Dramatycznego i Teatru Współczesnego w Warszawie oraz Teatru Narodowego. W latach 1971-1974 pełnił funkcję dyrektora Teatru Śląskiego w Katowicach, a w latach 1980-1985 kierował Teatrem imienia Juliusza Osterwy w Lublinie. 

– Urodził się w 1931 roku i, gdy trafił do Lublina, był już znanym aktorem zarówno teatralnym, jak i filmowym – mówi Agnieszka Góra-Stępień z „Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN”. – Był popularny w całej Polsce. Kiedy trafił do Lublina, był 1980 rok. Objął tutaj stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy. Pełnił tę funkcję przez pięć lat. Było to zaledwie pięć lat albo aż pięć lat, bo były to lata szczególne. Lata, które przypadły na okres stanu wojennego i tego, co działo się w Polsce zarówno pod względem społecznym, jak i politycznym, a miało również odbicie w kulturze, także w działalności teatralnej.

– Był wspaniałym pedagogiem i wybitnym artystą, jedną z ostatnich wielkich postaci polskiego teatru – tak wspomina Ignacego Gogolewskiego wieloletni aktor Teatru imienia Juliusza Osterwy w Lublinie, Henryk Sobiechart. – Zawdzięczam mu w życiu wszystko. To przy nim stałem się aktorem – mówi Sobiechart. – To był dla mnie szczególny okres w mojej pracy zawodowej. Zawsze mówiłem Gogolewskiemu, że Łódzka Szkoła Filmowa, którą skończyłem w 1968 roku to była dla mnie wyłącznie marna zawodówka – nie mówiąc nic złego o wspaniałej skądinąd szkole łódzkiej – natomiast praca z Ignacym Gogolewskim to były moje prawdziwe studia aktorskie.

W 2019 roku wspomnienia Ignacego Gogolewskiego oraz aktorów pracujących z nim zostały zarejestrowane przez Agnieszkę Górę-Stępień i Dagmarę Rataj podczas realizacji projektu dotyczącego lubelskich teatrów. Z nagraniami można zapoznać się na stronie internetowej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

MaK / opr. WM

Fot. Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0

Exit mobile version