01.06.2022 Informator Kulturalny

283913802 10160036514200912 5281729497672330110 n 2022 06 01 110142

Wyjątkowe fotografie Lublina autorstwa Ireny Jarosińskiej

W Zaułku Hartwigów, miejscu nieprzypadkowo nazwanym, by upamiętnić jedną z najważniejszych lubelskich rodzin, mogą Państwo obejrzeć fotografie jednej z przedstawicielek tzw. artystycznej neoawangardy. Irena Jarosińska fotografowała Lublin podczas swojego pobytu latem 1954 roku.

Okiem aparatu uchwyciła moment transformacji przestrzennej miasta oraz unikatowe zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca – jak dotąd ostatnie widoczne w Polsce! Czarno-białe fotografie przedstawiają także prace renowacyjne i konserwatorskie na terenie Starego Miasta. Likwidację więzienia na Zamku Lubelskim czy Centralną Wystawę Rolniczą zorganizowaną na terenach wokół wzgórza zamkowego.

Ogromna spuścizna fotograficzna Ireny Jarosińskiej, licząca ponad 60 tysięcy obiektów, po latach zapomnienia trafiła do Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. W latach 2013–2016 zdigitalizowano, opracowano merytorycznie i zabezpieczono całą kolekcję fotografii oraz udostępniono ją w Internecie.

Irena Jarosińska urodziła się w 1924 roku we wsi Szybene na Huculszczyźnie, a zmarła w 1996 roku w Warszawie. Od lat 50. fotografowała dla prasy, m.in. dla tygodnika „Świat”, a od 1957 roku dla miesięcznika „Polska”. Od połowy lat 70. prowadziła otwarty dom-pracownię, który skupiał młodych fotografów i ich mistrzów, a także był miejscem organizowania wystaw, happeningów i spektakli.

Spektakl dla maluchów w Wirydarzu Centrum Kultury

Przedstawiciele lubelskiej kultury nie zapominają pierwszego czerwca o najmłodszych. Teatr Sztuczka zaprasza na spektakl powstały w nurcie teatru dla najmłodszych, podczas którego dzieci wkraczają w ptasi świat. Dzięki fabule zredukowanej do minimum, sztuka dostępna jest dla dzieci od 3. roku życia. Spektakl pozwala dzieciom wkroczyć w ptasi świat z jego urokami i niebezpieczeństwami. Mali widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu. Sztuka jest pomyślana polisensorycznie, dostosowując się tym samym do percepcji małego widza. Scenariusz powstawał z inspiracji ptasimi odgłosami i zachowaniami, wkomponowanymi następnie w „ludzką” fabułę. Na spektakl z pociechami zaprasza Centrum Kultury w Lublinie. Wstęp jest bezpłatny. Początek o 17.00.

W kinach biograficzny dramat w reż. Rogera Michella

Na wieczór przed dużym ekranem zaprasza zamojskie kino Stylowy. W filmie „Książę” reżyser Roger Michell łączy elementy brytyjskiej komedii, filmu biograficznego czy dramatu sądowego. W Anglii lat 60. trudno o zatrudnienie. Z Newcastle pochodził właśnie główny bohater biograficznego „Księcia”, blisko sześćdziesięcioletni Kempton Bunton (Jim Broadbent), któremu nie do końca się w życiu wiodło. Nie zmienia to faktu, że to właśnie on zasłynął z zuchwałej kradzieży obrazu Francisca Goi pod tytułem „Portret księcia Wellingtona” z National Gallery w Londynie. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Kradzież bezcennego obrazu to z pewnością jego największy życiowy wyskok, ale cel jak zawsze jest szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony. W rolach głównych Matthew Goode, Helen Mirren, Charlotte Spencer.

Fot. Warsztaty Kultury FB

Exit mobile version