Jazz z najwyższej półki w Centrum Spotkania Kultur
Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka, Tymon Tymański, Michał Urbaniak. To początek długiej listy nazwisk, z którymi wspólnie występował na scenie nieprzeciętny perkusista Arkadiusz Skolik. Doskonały warsztat i poczucie swingu pozwala artyście wprowadzić odbiorców w świat jazzu. „New Brand Quintet”, którego jest częścią, wystąpi dziś na scenie w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur. Przez krytyków określani są jako wymarzony coltrane’owsko-davisowski kwintet, a każdy z utworów niesie ogromny ładunek emocji. Obok Arkadiusz Skolika na scenie saksofonista Jarosław Bothur, trębacz Piotr Krzemiński, kontrabasista Maciej Kitajewski, za fortepianem usiądzie Tomasz Białowolski. Początek koncertu o 19.00, a szczegóły pod adresem spotkaniakultur.com.
W teatrze spektakl w reż. Jana Hussakowskiego
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie spektakl poruszający temat ubóstwa i biedy na przykładzie nowojorskich slumsów. Jan Hussakowski wziął na warsztat sztukę Janusza Głowackiego. „Antygona w Nowym Jorku” to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok „Emigrantów” Mrożka i „Do piachu” Różewicza. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy i opowiada o ludziach, którym można odebrać wszystko, tylko nie godność. Historia Anity, która próbuje godnie pochować swojego ukochanego jest opowiedziana w formie klasycznej. W antyczne role, przeniesione do współczesnego zgiełku wielkiego miasta, wcielają się Jowita Stępniak, Artur Kocięcki, Tomasz Bielawiec i Marek Szkoda. Spektakl rozpoczyna się o 19.00 w Teatrze Osterwy w Lublinie.
„Ocalić od zapomnienia” to tytuł wystawy fotografii autorstwa Tomasza Hensa
Nazwa „Kalinowszczyzna” występuje w źródłach od 1. połowy XVIII wieku. Położone przy ważnych drogach komunikacyjnych i przy wjeździe do miasta Przedmieście Lwowskie we wczesnym rozwoju miasta odgrywało dużą rolę. Znajdowały się tu jurydyki świeckie i duchowne wyłączone spod władzy miejskiej. Architektoniczne detale jednej z lubelskich dzielnic uwiecznił okiem aparatu Tomasz Hens. Wystawę jego prac mogą Państwo zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Lwowskiej. Tomasz Hens jest fotografem, pasjonatem lotnictwa, techniki wojskowej i historii XX oraz XXI wieku. Swoją pasję do fotografowania rozwijał głównie poprzez wieloletnią działalność jako redaktor i dziennikarz w portalach informacyjnych i znanych wydawnictwach. W trakcie 14-letniej przygody z fotografią prasową i reporterską, stworzył wiele fotoreportaży oraz artykułów. Wystawa będzie dostępna do końca czerwca w godzinach pracy biblioteki.
Fot. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie FB