Rozbiórkę pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Radzieckiej planuje urząd miasta w Terespolu. Taką decyzję podjęli radni. Na pomniku można przeczytać, że postawili go mieszkańcy w dowód wdzięczności Armii Radzieckiej za wyzwolenie Terespola. W ostatnim czasie chęć przejęcia obiektu zadeklarowała białoruska Fundacja Laguna.
CZYTAJ: Pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich ma zniknąć z Terespola. Miasto planuje rozbiórkę
Dokument z 1878 roku znajdował się w zalakowanej butelce po angielskim piwie, którą odkryto podczas prac remontowych kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie. O znalezisku informowaliśmy wczoraj (2.06), a dziś butelka została komisyjnie otwarta.
– Jesteśmy czujni, ale nie zmęczeni tematem wojny – mówi dr Karolina Podgórska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jednak, jak twierdzi, po ponad 3 miesiącach wojny, społeczne przejęcie sytuacją jest na niższym poziomie.
CZYTAJ: Wojna w Ukrainie trwa ponad 3 miesiące. Jak zmienia się podejście społeczeństwa?
Jak pachniał Rzym 2000 lat temu, co brzydko pachniało 200 lat temu w Ameryce? Naukowcy z UMCS podczas Dnia Historyka rozmawiali o zapachach dawnych epok.
CZYTAJ: Poczuć zapach dawnych czasów. Dni Historyka na UMCS [ZDJĘCIA]
Jezioro Wieprzowe w gminie Tarnawatka dające początek rzece Wieprz zostanie odbudowane.
CZYTAJ: Jezioro Wieprzowe zostanie odbudowane. Gmina Tarnawatka uzyskała dofinansowanie [ZDJĘCIA]
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Małgorzata Tymicka