Koncert zespołu Nocna Zmiana Bluesa w Polskim Radiu Lublin
Klub Leśniczówka, Chorzów 1986 rok. To kluczowy moment dla zespołu Nocna Zmiana Bluesa na czele z Sławkiem Wierzcholskim. Artyści zarejestrowali tu swoją pierwszą płytę, choć koncertować zaczęli dużo wcześniej. Do dziś tworzą, grają i występują na scenie, a ich muzyczna przygoda trwa nieprzerwanie od 40 lat. W Studiu Muzycznym im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin toruńskim zespół będzie dziś świętować swój jubileusz.
Swoimi występami otwierali koncerty m.in. B.B. Kinga i zespołu Blues Brothers. Znakiem rozpoznawczym zespołu była gra Wierzcholskiego na harmonijce. Lider wykorzystuje swoje wirtuozowskie talenty. Każdy koncert pełen jest zwrotów akcji i demonstruje, jak przez lata zespół scalił się w pulsujący rytmem i energią organizm. Na swoim koncie mają ponad dwadzieścia albumów.
Koncert zespołu Nocna Zmiana Bluesa pod wodzą kompozytora, autora tekstów, harmonijkarza i gitarzysty rozpocznie się chwile po 19.00 na naszej antenie oraz w mediach społecznościowych i platformie YouTube. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka na zakup sprzętu medycznego dla seniorów z Ukrainy przebywających w Lublinie pod opieką Centrum Wolontariatu. Zapraszamy do udziału i wsparcie ogarniętego wojną kraju.
Wernisaż prac Adama Myjaka w CSK
Monumentalne kroczące figury, czasem bez głów i rąk, wielkie twarze z zamkniętymi oczami, jakby nieme – zmagają się z losem. Takie są rzeźby Adama Myjaka.
– Moje prace to taki „pejzaż ludzki” – tłumaczy artysta. To wybitny polski rzeźbiarz i pedagog, profesor sztuk plastycznych. W Centrum Spotkania Kultur wernisaż prac artysty. Jest współautorem „Pomnika Katyńskiego” w Warszawie (z Januszem Pastwą) oraz twórcą m.in. popiersi Krzysztofa Pendereckiego (2013), Tadeusza Mazowieckiego (2014) oraz na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – medalu Jana Ekiera.
Artysta szczególną uwagę zwraca na bryłę i kolor, czyli – jak sam mówi – „skórę rzeźby”. W czasach, kiedy wszystko może być tworzywem, on, tradycyjnie, używa kamienia, gliny, brązu i drewna. Wernisaż prac Adama Myjaka, dla którego człowiek jest nierozerwalnie związany z naturą, o 18.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prace mogą Państwo oglądać do 24 lipca.
Malarstwo Tomasza Zjawionego w Białej Podlaskiej
Emocjonalność Teresy Pągowskiej oraz proces kreowania i podporządkowywania życia sztuce Francisa Bacona inspirują przez lata pracy twórczej Tomasza Zjawionego. Wernisaż jego prac odbędzie się w Galerii Podlaskiej. To absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Malarz, projektant. Na wystawę „Be worry, don’t happy” składają się dwa cykle obrazów. Pierwszy z nich to przedstawienia portretowe, zaś kolejny to prace wielkoformatowe z czasu pandemii. Cykl obrazów pandemicznych to wielkoformatowe prace będące przedstawieniem problemu izolacji, osamotnienia, braku możliwości, braku wyboru. Wernisaż o 18.00 w Galerii Podlaskiej przy Warszawskiej 12. Prace Tomasza Zjawionego można oglądać do 29 czerwca.
W kinach poruszający włoski dramat
W kinie CSK nowy film Nanni Morettiego docenionego za obraz „Pokój syna”, który zdobył Złotą Palmę w Cannes w 2001 r. W dramacie „Trzy piętra” przeplatają się trzy historie. Ojciec podejrzewający sędziwego sąsiada o molestowanie swojego dziecka, o błędach rodzicielskich i przyznaniu się do własnych słabości oraz o zagubieniu i tęsknocie matki wychowującej samotnie córkę. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie. Seans rozpoczyna się o 19.00.
Fot. RL