09.06.2022 Informator Kulturalny

281967512 5383782405011862 4925545120785429975 n 2022 06 09 132408

W Polskim Radiu Lublin kolejna odsłona cyklu Kryminalne Czwartki w Lublinie.

Na dzisiejsze spotkanie z Tomaszem Duszyńskim zaprasza Kierownik Biura Promocji i Projektów Radia Lublin – Agata Koss-Dybała. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

 

„Dźwięki Słów – Nie dla wojny” – pod takim hasłem odbędą się rozpoczynające się w Lublinie 8. prezentacje form muzyczno-teatralnych.

Festiwal to wielobarwny kalejdoskop muzyczno-słownych emocji, poszukujących sensu poprzez muzykę, teatr, słowo oraz spotkanie z ludźmi. W czasie wojny, która toczy się tak blisko nas, chcemy, aby dźwięki festiwalowych słów i muzycznych akordów przyniosły nadzieję na zwycięstwo miłości i pokoju – deklarują organizatorzy.

Festiwal „Dźwięki Słów” to też jak zawsze zetknięcie z nietuzinkowymi muzykami – wokalistami. Pojawią się między innymi: Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński, Beata Rybotycka, Natalia Sikora, Marta Mazurek i Marek Dyjak. Na scenie w swoim pierwszym wspólnym projekcie wystąpią razem ojciec i córka – saksofonista Henryk Miśkiewicz i wokalista Dorota Miśkiewicz.

Festiwal potrwa do niedzieli w Centrum Kultury w Lublinie. Start dziś (09.08) o godzinie 18.00, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

 

O losach lubelskich Żydów w przededniu wojny będą rozmawiać eksperci podczas kolejnej debaty historycznej z serii o akcji „Reinhardt”.

Adam Kopciowski i Jakub Chmielewski, historycy zajmujący się na co dzień tematyką Holokaustu, opowiedzą m.in. o stronnictwach i przywódcach żydowskiego Lublina. Debata będzie również okazją do scharakteryzowania systematycznie wprowadzanych przez niemiecką administrację represji wobec Żydów od momentu wkroczenia Wehrmachtu do miasta, aż do likwidacji obu lubelskich gett i operacji „Erntefest”.

Debata odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godzinie 18.00. Będzie także transmitowana online na kanale YouTube Państwowego Muzeum na Majdanku.

Fot. RL

Exit mobile version