10.06.2022 Informator Kulturalny

na fb 2022 06 03 203751 2022 06 10 133854

W Zamościu rozpoczyna się 21. odsłona Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Czterodniowy festiwalowy maraton zainauguruje gala na Rynku Wodnym, której punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Wielkiej Nagrody. W tym roku za całokształt dokonań artystycznych zostaną uhonorowani Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.

Od rana do wieczora widzowie i słuchacze będą mogli ocenić 12 spektakli telewizyjnych i 19 słuchowisk radiowych, rywalizujących o główną nagrodę „Dwóch Teatrów”.

Bogatą festiwalową ofertę uzupełniają wystawy, warsztaty, czy spotkania z wyjątkowymi gośćmi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu.

 

Róża i Jan Zamoyscy w Alei Sław – dziś odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

W programie dwudniowej uroczystości zaplanowano m.in koncert „Przeboje retro”, suitę teatralną z Beatą Ścibakówną i Stefanem Szmidtem, a także spotkanie z rodziną Zamoyskich.

Początek uroczystości przy ul. Grodzkiej w Zamościu godz. 16.00.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego, starosta zamojski oraz prezydent Zamościa.

 

Z kolei w zamojskim kinie „Stylowy” rozpoczyna się 13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego.

Na ekranie m.in. nagrodzone siedmioma Cezarami (w tym za najlepszy film i adaptację) „Stracone złudzenia” Xaviera Giannoli; zachwycająca, stylowa love-story „Paryż, 13. Dzielnica”; oparty na faktach, głośny film Audrey Diwan „Zdarzyło się”, a także filmowa rekonstrukcja walki z pożarem katedry „Notre Dame płonie” oraz trzecia część sagi o rodzinnych kłopotach państwa Verneuil, których 40. rocznica ślubu będzie daleka od wymarzonej – „A oni dalej grzeszą, dobry Boże”. Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych kinomanów. „Uwolnić Poly” to uroczy film familijny o niezwykłej przyjaźni dziesięcioletniej dziewczynki i cyrkowego kucyka.

Przegląd najlepszych filmów francuskich ostatnich lat potrwa do 17 czerwca.

Festiwalowy program dostępny jest na stronie kina.

 

W Lublinie zostanie zaprezentowana książka „Inny Krasiński” Arkadiusza Bagłajewskiego. Publikacja jest poświęcona postaci tego wybitnego polskiego poety, dramaturga i prozaika okresu romantyzmu.

Jej autor to krytyk i historyk literatury oraz pracownik naukowy UMCS. Przez piętnaście lat pełnił funkcję redaktora naczelnego kwartalnika literackiego „Kresy”. Opublikował ponad 200 prac w czasopismach i monografiach zbiorowych. Jest też autorem książek.

Prezentacja odbędzie się w Muzeum Literackim im. J. Czechowicza przy ulicy Złotej o godzinie 18.

 

Jubileusz 75-lecia świętuje Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

W programie uroczystości znalazła się między innymi prelekcja poświęcona fotografiom dawnej Włodawy oraz wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Włodawski wehikuł czasu”.

Gala jubileuszowa połączona jest z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek.

 

Zapraszamy dziś także do Filharmonii Lubelskiej.

O koncertach w ramach Lubelskiej Wiosny Młodych mówi reprezentujący filharmonię Karol Wiewiórka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Program Lubelskiej Wiosny Młodych dostępny jest na stronie Filharmonii Lubelskiej.

 

Z kolei w Polskim Radiu Lublin, w Studiu im. Budki Suflera, swoją autorską płytę „Nie czekaj na znak” zaprezentuje Wojtek Cugowski.

Koncert będzie transmitowany na FB i stronie internetowej Polskiego Radia Lublin, a startujemy jak zawsze po godz. 19.00.

Fot. RL

Exit mobile version