Ostatnie przygotowania przed galą zakończenia festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Idea festiwalu „Dwa Teatry” jest niezmienna od 21 lat. To podsumowanie dotychczasowej pracy twórców, autorów, reżyserów i aktorów. To ostatni dzień na przesłuchanie konkursowych słuchowisk i obejrzenie spektakli Teatru Telewizji. Zamość od piątku jest pełny artystów i wypełniony tą formą sztuki. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody będzie rywalizowało 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych.
W jazzowym klubie Kosz prezentacja ostatniego z konkursowych słuchowisk. „W imię ojca” to opowieść o Witoldzie Pileckim w 120. rocznicę urodzin. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Przemysław Wyszyński.
W sali miejskiego ratusza spektakl „Matka odchodzi”, który niedawno miał swoją premierę w TVP Kultura. Widowisko jest oparte na tomie poetyckim wydanym w roku 1999 przez Tadeusza Różewicza. To poruszająca, oparta na wspomnieniach Różewicza opowieść o relacjach matki i syna.
Festiwal i Polskie Radio nie zapomina też o najmłodszych słuchaczach. Dziś dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach radiowych.
Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022” przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Który z autorskich spektakli zostanie doceniony w tym roku przez jury? Gała podsumowująca 4. festiwal rozpoczyna się o 20.00 na Rynku Wielkim w Zamościu.
W Lublinie rozpoczynają się Dni Kultury Romskiej
W historii polskich Romów nie brakuje trudnych chwil, zarówno z czasów II wojny światowej jak i okresu komunizmu. To społeczność, którą tylko w województwie lubelskim reprezentuje blisko tysiąc osób. Wielobarwną kulturę romską mają Państwo okazję poznać przez najbliższe dni w Lublinie. W programie pokazy filmów oraz występy wokalne i taneczne artystów. To ze swojej muzyki Romowie są dumni najbardziej.
Kino Bajka zaprasza na seanse filmowe z wątkami romskimi. W dzisiejszym repertuarze między innymi „To tylko wiatr”. Film opowiada o prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku na Węgrzech. Romską wioskę zaatakowali wtedy nieznani sprawcy i przeprowadzili na jej mieszkańcach egzekucję.
Dni Kultury Romskiej potrwają do środy (15.06). Wydarzenie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem ROM, które działa w mieście od 17 lat.
Wystawa „Strumiłłowie u Radziwiłłów” w Muzeum Południowego Podlasia
To wystawa rodzinna, która powstała we współpracy z Galerią AS, kuratorem jest Anna Strumiłło. Prace zgromadzone w Muzeum Południowego Podlasia to zbiór z Maćkowej Rudy na Suwalszczyźnie. Miejsca, które dzięki rodzinie Strumiłłów otrzymało artystyczną duszę i zyskało miano prężnie działającego ośrodka kultury. Główny zamysł to pokazanie osób zajmujących się szeroko rozumianą sztuką. Łączy ich pasja, nazwisko i drewniany dom nad Czarną Hańczą. To zbiór prac trzech pokoleń artystycznej rodziny Strumiłłów.
W Muzeum Południowego Podlasia mogą Państwo zobaczyć np. nietypowe tkaniny, bo farbowane przy użyciu naturalnych barwników, rzeźby kamienne, drewniane czy prace wykonane w metalu. Głównym elementem wystawy jest malarstwo. Króluje myśl Andrzeja Strumiłło, jego historie wędrówki po świecie zapisane także na plakatach i grafikach. Obok archiwalne fotografie rodzinne, dokumenty czy rękopisy.
Andrzej Strumiłło to malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta. Urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Mieszkał i pracował w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Zmarł 9 kwietnia 2020 roku.
Fot. Piotr Piela