137 punktów programu w kilka dni. Trwa 56. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

pm kapele35 2022 06 24 233213

Artyści ludowi z całej Polski przyjechali do Kazimierza Dolnego. W nadwiślańskim miasteczku rozpoczął się 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Imprezie towarzyszą o rok młodsze Targi Sztuki Ludowej z wyrobami charakterystycznymi dla różnych części kraju. Województwo świętokrzyskie z drewnianymi zabawkami reprezentuje między innymi Włodzimierz Ciszek.

– Jest wśród nich żaba. Mało jest żywych, przez kilka lat nie słyszałem, żeby rechotały, to teraz są drewniane. Są ptaszki na wodę, różnego rodzaju konie: na kółkach, na biegunach, są wózki drabiniaste, kołyski, taczki. Podpatrywałem ojca, jak byłem dzieckiem. Tak to się zaczęło, już około 40 lat się tym zajmuję – mówi Włodzimierz Ciszek.

CZYTAJ: Śpiewacy ludowi opanowali Kazimierz Dolny

– Zespół liczy już 33 lata, więc tak naprawdę to repertuaru już się troszeczkę nazbierało. Korzystamy ze starego śpiewnika Świerkowskiego. Tam jest skarbnica tego wszystkiego i z tego czerpiemy bardzo dużo. Dużo też w głowach siedzi. Wyuczone od dziada pradziada, wyniosłyśmy to z domu i to do tej pory kontynuujemy – informują panie z Zespołu Śpiewaczego z Turośli.

– 137 punktów programu można będzie oglądać na kazimierskiej scenie przez najbliższe dni. Będą pieśni z Kaszub i z Suwalszczyzny, z województwa dolnośląskiego i z Podkarpacia. Oczywiście też góralskie śpiewy, a i lubelskich nie zabraknie. Ochrona kultury ludowej, tych najcenniejszych tradycji, które jeszcze przetrwały, śpiewaczych, obrzędowych, gwarowych, to cel festiwal. Tradycja i kultura, która ma nie zaginąć, a rozśpiewać się po całej Polsce – tłumaczy Janina Biegalska, koordynator działań programowych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

– O to chodzi w tym festiwalu, żeby pokazywać, że muzyka ludowa jest wiecznie żywa, by przekazywać młodym. Przykładem tego jest to, że młodzi muzycy są w tym roku na festiwalu razem z nami, ze starszymi muzykami i próbują swoich sił na scenie. Naszym charakterystycznym instrumentem jest kozioł weselny biały, który jest zrobiony z białego koziołka. Są jeszcze skrzypce i klarnet. To wszystko brzmi niesamowicie i trzeba posłuchać – twierdzi Marcin Szczechowiak ze Zbąszynia w zachodniej Wielkopolsce.

– To rdzeń tego festiwalu, czyli wierność tradycji, przekazu. Mimo iż nie brakuje festiwali i imprez muzycznych dedykowanych tradycyjnej kulturze muzycznej, folkowej, to jednak Kazimierz Dolny i jego festiwal jest bardzo chlubnym wyjątkiem. Tu wierność tradycji jest najważniejszym elementem i jest najbardziej punktowana. Zdajemy sobie sprawę, że w kulturze nie ma czegoś takiego, jak stałość, bo kultura się zmienia. Chcemy natomiast nagradzać tych, którzy tej tradycji są najbliżsi – mówi Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

– Mam tu porcelanę opolską, ręcznie malowaną. Ten wzór wykonujemy stalówką, tak jak nasi rodzice pisali, stalówka plus atrament. My mamy stalówkę plus farby ceramiczne, które w odpowiednich temperaturach wypala się w piecach. Pasja zaczęła się w latach 60. Były pierwsze konkursy. Następnie w latach 70. już zaczęłam pracować w Cepelii. Nauczyłam moją córkę i wnuczkę – tłumaczy Grażyna Czekała z Gogolina z Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

CZYTAJ: Kazimierz Dolny: twórcy ludowi z całego kraju prezentują swoje dzieła

– Na festiwalu pierwszy raz byłam w 2013 roku. Drugi raz byłam w 2017 roku. Wtedy udało mi się zdobyć 3. nagrodę. Później byłam razem z zespołem ludowym Uciesne Kamratki, do którego należę. W 2019 roku też zdobyłyśmy 3. nagrodę. U nas w rodzinie od strony mojej mamy śpiewała moja babcia, w normalnym „swojskim” zespole. Później moja mama doszła do tego zespołu. Odziedziczyłam po nich ten głos – twierdzi Emilia Markowska z Drygał na Mazurach.

Festiwal potrwa do niedzieli. W tym czasie na scenie zaprezentuje się ponad 800 artystów z całej Polski.

ŁuG / opr. LysA

Fot. archiwum

PROGRAM FESTIWALU:

25 czerwca 2022  / sobota

9.00 –Targi Sztuki Ludowej 

10.00 – IV KONCERT KONKURSOWY

16.00 – V KONCERT KONKURSOWY

20.30 – Widowisko obrzędowe „Wyprowadziny”, w wykonaniu połączonych zespołów Carniacy i Kurpiowszczyzna, w reżyserii Witolda Kuczyńskiego

21.30 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz Koncert Zespołu „Żmije” &ndash muzyka gór i dolin

26 czerwca 2022  / niedziela

 9.00 – KONCERT KONKURSOWY MISTRZ I UCZEŃ

10.30 – Koncert towarzyszący – Kapela Wojciechowska i Kapela z Morcinkowej Górki

12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu

14.00 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW, Koncert Laureatów oraz uroczyste zakończenie Festiwalu

15.00 – Koncert Lubelszczyzna żegna Gości festiwalowych

17.00 – Koncert Zespołu „Orkiestra Św. Mikołaja” &

Klub Festiwalowy 

Sobota 25 czerwca 2022

9.00 – 10.30 Warsztaty NIKiDW- wykład dla twórców „Prawo autorskie” 

10.30 – 12.00 Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych dekorowanie pierników

10.45 – 12.15 Warsztaty NIKiDW – wykład dla twórców „Zawieranie umów”

12.30 -13.30 Stroje ludowe województwa lubelskiego- strój biłgorajski 

13.00 – 14.30 Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych mazowieckie pająki 

13.00 – 14.30 – Warsztaty tworzenia suki biłgorajskiej 

13.00 – 16.00 Warsztaty wicia tradycyjnych wianków 

14.30 – 18.30 Warsztaty Artystyczno – Plastyczne dla każdego 

15.00 – 17.00  Warsztaty tradycyjnych pieśni z Lubelszczyzny

17.00 – 18.30 Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych  

plastyka zdobnicza z Lubelszczyzny, ozdoby choinkowe – „Światy” 

18.30 – 19.30 – Tradycje kulinarne województwa lubelskiego  – degustacja i poczęstunek

20.00-21:00 – Kino Festiwalowe 

21.00 – 22.00 Warsztaty tradycyjnych tańców z Lubelszczyzny 

22:00  – „ Oj zagraj mi muzyko” Kazimierska Nocna Potańcówka    

Niedziela 26 czerwca 2022

10.30 – 12.00 Akademia Sztuki Ludowej – pokazy i warsztaty plecionkarstwa Powiśla Radomskiego:  pokaz wyplatania kosza „Kabłącoka” i warsztaty wicia wianków z wikliny.

Exit mobile version