15.06.2022 Informator Kulturalny

286181472 5127987760629622 6696061101454921177 n 2022 06 15 103941

W Teatrze Starym w Lublinie rozpoczyna się IV edycja Festiwalu „Śleboda/Danutka”.

Zaprezentowane zostaną spektakle i filmy, które w sposób szczególny, ale też nieoczywisty, ukazują kunszt aktorski Danuty Szaflarskiej, patronki festiwalu oraz laureatów nagrody „GONG DANUTKI”.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ wyjątkowy dla Teatru jest rok 2022. Obchodzi podwójny jubileusz: 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności. To dlatego nagrodą „GONG DANUTKI” uhonorowanych zostanie dwoje wybitnych aktorów – Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Krzysztof Globisz. Statuetki zostaną wręczone podczas specjalnego koncertu jubileuszowego „Vivat Teatr Stary”, który odbędzie się 18 czerwca o godzinie 20.00 na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Tego wieczoru na scenie wystąpią tegoroczni oraz wszyscy dotychczasowi laureaci Gongu: Janusz Gajos, Krystyna Janda i Jan Peszek oraz artyści, którzy na scenie Teatru Starego mocno zaznaczyli swoją obecność w ostatnim dziesięcioleciu: Kuba Badach, Marta Ledwoń, Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau i Magda Umer. Kierownictwo muzyczne nad koncertem obejmie Krzysztof Herdzin, a gospodarzami wieczoru będą Alina Makarczuk, Michał Nogaś i Grażyna Torbicka.

Koncert będzie prowadzony w dwóch językach – polskim i ukraińskim – oraz tłumaczony na polski język migowy.

Pierwszym festiwalowym wydarzeniem będzie spektakl Teatru Telewizji „Druga matka” według Hanny Krall w reżyserii Izabeli Cywińskiej. Początek o godzinie 18.00, a szerzej o festiwalowym programie mówić będziemy w „Drugiej połowie dnia” w Polskim Radiu Lublin po godz.13.00.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na wystawę fotografii Jerzego Liniewicza „Jesziwas Chachmej Lublin – odrodzenie”, ukazującej nowe życie w dawnej słynnej uczelni rabinackiej w Lublinie.

Lubelska Szkoła Mędrców była największą uczelnią talmudyczną na świecie. W 1939 roku jej działalność brutalnie przerwała wojna.

Dziś budynek należy do warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i choć nie służy już jako uczelnia, to organizowane są tu wydarzenia religijne, a także artystyczne, edukacyjne z  udziałem rabinów, kantorów, artystów. W budynku dawnej Jesziwy i funkcjonującym tam hotelu znaleźli także schronienie uchodźcy z Ukrainy.

Prezentowane zdjęcia Jerzy Liniewicz wykonywał w latach 2008 – 2022 i jest to projekt wciąż realizowany.

Otwarcie wystawy w Filii nr 30 Miejskiej Bibliotek Publicznej przy ul. Braci Wieniawskich o godz. 18.00.

 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku rozpoczyna się Festiwal Najciekawszych Widowisk. Jest on przeglądem finałowym Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, którego głównym organizatorem od samego początku jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Festiwal pozwala na promocję twórczości młodych grup artystycznych, a także tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami i instruktorami teatralnymi. Ponadto umożliwia on integrację lubelskiego środowiska amatorskiego ruchu teatralnego oraz inspiruje do poszukiwań oryginalnych form pracy twórczej. Adresatami przeglądu są dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne, działające w instytucjach oświatowych, kulturalnych oraz w placówkach pozainstytucjonalnych i pozarządowych na terenie województwa lubelskiego. W konkursie mogą brać udział amatorskie zespoły teatralne, prezentujące dowolne formy sceniczne, w których wykonawcy nie przekroczyli 19 roku życia. Uczestników obowiązuje podział na dwie kategorie wiekowe – teatry dziecięce (uczniowie szkół podstawowych) oraz teatry młodzieżowe (uczniowie szkół ponadpodstawowych).

W tym roku na scenie widowiskowej MOK w Świdniku będzie można zobaczyć 15 spektakli teatralnych z całego województwa. Zaprezentują się teatry lalkowe, teatry alternatywne, teatry ruchu czy teatry dramatyczne.

 

600-lecie świętuje Lubycza Królewska. Z tej okazji zaplanowano, między innymi, wydarzenia artystyczne i prelekcje. Po godzinie 16.00 na scenie w parku miejskim z koncertem operowym zatytułowanym „Mojemu miastu” wystąpi Daria Gęborys i przyjaciele. Później zaś zaśpiewa Anna Jurksztowicz. Po 18.00 w hotelu Xawier zaplanowano natomiast promocję książki prof. Mariusz Kopra p.t. „Od Lubicza do Lubyczy (1422-2022). Sześć szkiców na sześćsetlecie”. Opisuje ona specyfikę miejscowości, społeczności, które ją tworzyły, języki i kulturę. Publikację wzbogaca kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych, przedwojennych i powojennych, do tej pory nie publikowanych.

 

Rzeźby profesora Adama Myjaka, artysty i pedagoga, można oglądać w CSK Lublinie. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie do 24 sierpnia.

Fot. Teatr Stary w Lublinie FB

Exit mobile version