19.06.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 4224 2022 06 18 083353

Jak po ponad stu dwudziestu latach brzmi tekst nieopublikowanej sztuki Franciszki Arnsztajnowej? To pytanie zadaje Muzeum Czechowicza w Lublinie, w którym w poniedziałek 20 czerwca odbędzie się czytanie performatywne dramatu Franciszki Arnsztajnowej „Na wyżynach”. Pomysłodawczynią i reżyserką jest Olga Stokłosa, prawnuczka poetki, która przygotowała adaptację sztuki napisanej na przełomie XIX i XX wieku. „Czy porusza problemy, z którym wciąż mierzymy się dzisiaj? Na ile zachował aktualność w odmiennych realiach artystycznych, kulturowych i społecznych?” pyta reżyserka, aktorki i aktorzy: Jowita Stępniak jako Krystyna d’Orio, Magdalena Zabel jako Maria, Krzysztof Olchawa jako Henryk Szczerbiec, Michał Czyż jako Juliusz Niemira, Wojciech Rusin jako Edward Mirski, Tomasz Bielawiec jako Strumski i Kamila Janik jako Lena. Do Muzeum Czechowicza zaprosi jego kierownik, prof. Aleksander Wójtowicz.

O liryce i epickich opowieściach, roli muzyki, prawie do bycia osobnym, dobrej i złej samotności, tragicznej i komicznej stronie życia, zdaniach, które się nie starzeją i jeszcze o tym, jak wygląda świat oglądany z perspektywy wierszy Ewa Lipska opowiadała w Teatrze Starym Grażynie Lutosławskiej. Przywołamy fragmenty tego wieczoru. Ewa Lipska (ur. 1945) – poetka i felietonistka, redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), wicedyrektorka i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu (1991–1997), członkini PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności, autorka wielu tomów poetyckich, tomu prozy oraz tomu: E. Lipska, T. Lem, Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy (2018), laureatka wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, PEN Clubu, Nagrody Literackiej „Gdynia”, nagrody poetyckiej Silesius, Wielki Ambasador Polszczyzny za rok 2021.

W cyklu „Alfabet lubelski” premiera odcinka Z jak Zbąska. Anna ze Stanisławskich Zbąska, autorka autobiograficznego poematu „Transakcyja albo opisanie całego życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685″, nazwanego przez odkrywcę tekstu – prof. Aleksandra Brücknera „najdawniejszym romansem obyczajowym polskim” będzie bohaterką opowieści Jarosława Cymermana.

W 328 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława domaga się sukcesu i nie zamierza budować imperium na szczypiorku.

Fot. Kinga Kołodziej i Dominika Wlaź 

Exit mobile version