24.06.2022 Informator kulturalny

na fb 2022 06 17 140245 2022 06 24 095220

W Kazimierzy Dolnym 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Tradycyjnie ma on charakter konkursu, w którym bierze udział prawie 140 grup śpiewaczych. W festiwalowym namiocie na Małym Rynku zaplanowano warsztaty wicia tradycyjnych wianków, plastyki zdobniczej, śpiewania pieśni oraz pokazy strojów ludowych.

Uroczyste otwarcie festiwalu i pierwszy koncert konkursowy rozpocznie się o godz. 11.30.

 

W Muzeum Wsi Lubelskiej Noc św. Jana. Na przybyłych będą czekały stanowiska pokazowo–warsztatowe dotyczące zwyczajów i wierzeń związanych z wigilią św. Jana.

Od godz. 16.00 będzie można zapoznać się z tematyką medycyny ludowej, ziół i ich właściwościami. Nie zabraknie symboliki wody i ognia czy legend o cudownym kwiecie paproci. Ponadto będzie to także okazja do samodzielnego wicia wianka i nauki tradycyjnych sobótkowych pieśni. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wykonać prace plastyczne i spróbować swoich sił w konkursie na poszukiwanie kwiatu paproci. Wydarzenie dopełni występ zespołu obrzędowego z Hańska, którego przedstawienie „Wilija Św. Jana” rozpocznie się o godz. 19.00.

 

Na performatywne czytanie klasztornych opowieści z Lublinem w tle zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie. Podczas spotkania słuchacze poznają tajemnice gmachu dzisiejszego Centrum Kultury oraz liczącą prawie trzy wieki historię tego miejsca.

– Opowieści zostały zaczerpnięte z archiwalnych dokumentów oraz relacji świadków – mówi Katarzyna Jaszczak. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Spotkanie rozpocznie się w Sali Rozdroży w Centrum Kultury w Lublinie przy ulicy Peowiaków o godz. 19.00. Wstęp wolny.

 

„Kolekcje botaniczne Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS” to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum UMCS. Zaprezentowane zostaną materiały pochodzące z unikatowego zielnika, założonego w 1945 roku przez wybitnego lichenologa profesora Józefa Motykę. Pokazane zostaną również fragmenty ikonoteki roślin wyższych oraz ciekawe okazy zielnikowe.

Otwarcie ekspozycji z Muzeum UMCS w gmachu biblioteki głównej przy ulicy Radziszewskiego w Lublinie o godzinie 13.00.

 

Rozpoczynają się Dni Lubyczy Królewskiej. Miasto świętuje 600-lecie istnienia.

Z tej okazji od dziś do niedzieli w Parku Miejskim oraz na stadionie wybrzmiewać będzie muzyka. Gwiazdą imprezy będzie zespół IRA, a na scenie pojawią się również Czerwone Gitary, Elektryczne Gitary, a także lokalne zespoły, między innymi Kapela Lubycka. Wśród atrakcji zaplanowano również wykonanie wspólnego zdjęcia mieszkańców gminy Lubycza Królewska oraz zabawy dla dzieci.

Dziś koncerty rozpoczną się w Parku Miejskim o godzinie 19.30. Jutro i pojutrze impreza odbywać się będzie na stadionie przy ulicy Parkowej od godziny 15.00.

 

O prawnych, społecznych i gospodarczych konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę będą rozmawiać w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przedstawiciele filozofii, teologii, nauk humanistycznych oraz nauk o komunikacji. To reprezentanci uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz KUL-u.

Spotkanie rozpocznie się w Centrum Transferu Wiedzy KUL o godzinie 16.00.

Debata będzie transmitowana w mediach społecznościowych KUL.

 

W Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie koncert z okazji uroczystego zakończenia sezonu. Partie solowe podczas koncertu zagra gość specjalny, turecki harfista Çagatay Akyol.

Orkiestrę symfoniczną filharmonii poprowadzi Dawid Jarząb.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

 

Prosimy pamiętać także o koncertowej muzycznej propozycji Radia Lublin.

W Studio im. Budki Suflera w Radiu Lublin – koncert zespołu MØW.

MØW to cztery osobowości i cztery muzyczne żywioły, na których czele stoi Ania Bratek. Na fortepianie Aga Derlak, kontrabasie Mateusz Szewczyk i perkusji Adam Wajdzik, czyli śmietanka młodej sceny jazzowej. Ania zawiaduje tym statkiem, by w przekazie płynął w stronę autentyczności, czułości i głębi, a muzycznie popu zmieszanego z jazzem.

Start o godz.19.00.

Fot. RL

Exit mobile version