30.06.2022 Informator kulturalny

volume 4635713 1920 2022 06 30 071355 2022 06 30 100920

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie rozpoczynają się w Łążku Garncarskim. Warsztaty ceramiki tradycyjnej poprowadzi 12 garncarzy. Zaprezentowana zostanie zrekonstruowana XIX-wieczna ceramika kuchenna i stołowa, zaplanowano także wykład dotyczący technik wykonania glinianych naczyń. Podczas imprezy odbędą się także warsztaty kulinarne. Warsztaty odbywają się w pracowni Adama Żelazko między 10.00 a 17.00.

Impreza potrwa do 2 lipca. My także tam będziemy – jutro (1.07) studio Drugiej Połowy Dnia przenosimy na XV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. A zatem jutro po 12.00 spotykamy się w Łążku Garncarskim.

Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie  „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”. Spektakl powstał w oparciu o XVI-wieczne misterium Mikołaja z Wilkowiecka i miał swoją premierę w kwietniu tego roku. W lubelskiej adaptacji twórcy łączą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to co współczesne, z tym co dawne. To też wyjątkowe spotkanie aktorów teatru repertuarowego z Teatru im. Juliusza Osterwy z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Przedstawienie będzie można zobaczyć czterokrotnie, od dziś, do 3 lipca o godz.19.00.

Wystawa w Centrum Spotkania Kultur

W Centrum Spotkania Kultur wernisaż zbiorowej wystawy zatytułowanej  „Iść przez bezmiar nocy lipcowej do jasnej smugi świtu”. Ekspozycja wpisuje się w cykl programowy jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, jaki od 2004 roku odbywa się w Drohobyczu. 2022 jest rokiem Brunona Schulza (1892-1942), 130. rocznicą jego urodzin i 80. śmierci.

Na wystawie zobaczymy prace artystów takich jak: Stanisław Baj, Lucjan Demidowski, Mariusz Drzewiński, Roman Holuka, Dima Krasnyi, Loli Kantor, Włodko Kaufman, Laura Makabresku, Leszek Mądzik, Bartłomiej Michałowski, Tadeusz Mysłowski, Stanisław Ożóg, Bertold Schenkelbach czy Alina Skiba. Prezentowana będzie również dokumentacja Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, zapisami foto i video. Wernisaż wystawy o godz. 19.00.

Przyrodnicze ciekawostki w Muzeum UMCS

Kolekcje botaniczne Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS” to tytuł wystawy, na której można obejrzeć między innymi materiały pochodzące z wyjątkowego zielnika, którego inicjatorem powstania w 1945 r. był wybitny naukowiec – prof. Józef Motyka. Na ekspozycji nie brakuje przyrodniczych ciekawostek – podkreśla reprezentujący Muzeum UMCS w Lublinie Dariusz Boruch. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawa w Muzeum UMCS, w gmachu Biblioteki Głównej, będzie prezentowana do końca sierpnia.

Fot. pixabay.com / materiał organizatora

Exit mobile version