Abp Stanisław Budzik: Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na Eucharystii, będącej tajemnicą światła [FILM i ZDJĘCIA]

288505284 441725564003564 7480777391839670961 n 2022 06 16 135740

– Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na Eucharystii, będącej tajemnicą światła. To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg, wskazuje ścieżkę Bożej prawdy i miłości, przenika mroki, cierpienia i śmierci – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas uroczystości Bożego Ciała.

CZYTAJ: Dziś uroczystość Bożego Ciała. Dlaczego jest tak ważna?

Podczas mszy św. na placu Katedralnym w Lublinie arcybiskup lubelski podkreślił, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt Kościoła. – W tym dniu wychodzimy na ulice, place naszych miast i wsi, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami – powiedział abp Budzik.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystość Najświętrzego Ciała i Krwi Chrystusa w Archikatedrze Lubelskiej

Metropolita zaznaczył, że eucharystia jest przede wszystkim ofiarą, ale także ucztą, na którą zaprasza sam Chrystus. – Po drugie jest pokarmem dla naszej duszy. Po trzecie jest zadatkiem życia wiecznego i po czwarte jest sakramentem i znakiem jedności Kościoła – dodał arcybiskup.

CZYTAJ: Dywan kwiatowy – gigantyczna i pracochłonna dekoracja na Boże Ciało w Goraju [ZDJĘCIA]

Według niego, człowiek potrzebuje do swojego szczęścia czegoś więcej niż tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb. Zwrócił uwagę, że istnieje również głód ludzkiego ducha, tęsknota za miłością bez obłudy, za szczęściem, które nie przemija, za życiem, które się nie kończy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Procesja Bożego Ciała na ulicach Lublina

– Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na Eucharystii, będącej tajemnicą światła, jak mówił św. Jan Paweł II. Chcemy uwielbiać to boskie światło, jakie bije od „chleba”, który z nieba zstąpił, aby dać życie światu. To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg, wskazuje ścieżkę Bożej prawdy i miłości, przenika mroki, cierpienia i śmierci – podkreślił abp Budzik.

Po mszy św. spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, które usytuowane są przy Seminarium Duchowym (ul. Prym. S. Wyszyńskiego 6), przy kościele Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska 5), przy kościele Świętego Ducha (ul. Krakowskie Przedmieście 2), przy kościele św. Piotra (ul. Królewska 9).

Wieczorem na placu Katedralnym zaplanowano „Wieczór Chwały”. Wydarzenie będzie miało charakter koncertu. Centralnym punktem uroczystości będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ: Lublin: wspólne śpiewanie i modlitwa. Po przerwie powraca Wieczór Chwały

PAP / RL / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version