Torebka ze skóry węża czy też biżuteria z kości słoniowej – to tylko niektóre przykłady pamiątek z wakacji, które mogą stać się źródłem problemów podczas przekraczania granicy. O czym powinniśmy pamiętać planując zagraniczny wyjazd i jakich pamiątek nie wolno nam przewozić przez granicę?
CZYTAJ: Gatunki chronione to nie pamiątki z wakacji. Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów?
Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zorganizował zbiórkę gier i zabawek dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Mieszkańcy Ośrodka odwdzięczyli się wizytą i specjalnym występem, podczas którego recytowali wiersze Jana Brzechwy i grali na bębnach. W wydarzeniu wzięli udział także mali uchodźcy z Ukrainy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Obcy? Zbliżenia”.
CZYTAJ: „Obcy? Zbliżenia”. Wyjątkowe wydarzenie dla dzieci w Chełmie
Wystawa prezentująca życie codzienne Żydów i żołnierzy niemieckich w 1941 roku w Lublinie stanęła w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Fotografie pochodzą z rodzinnej kolekcji Andresa Rumpa. Jego dziadek w latach 1941-1942 służył w Wehrmachcie, w jednostce stacjonującej na terenie Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie.
Z Kozłówki do Parku Dźwięków w Dąbrówce pojechali uczestnicy rajdu Poznaj Polskę Rowerowo. Trasa liczyła 24 kilometry i wiodła malowniczymi okolicami Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. W wycieczce wzięło udział ponad 100 osób, polscy i ukraińscy uczniowie oraz mieszkańcy.
CZYTAJ: „Rower jest najzdrowszy”. Minister na Rajdzie Poznaj Polskę [ZDJĘCIA]
Polski przedwojenny pilot i konstruktor lotniczy Zygmunt Puławski był bohaterem kolejnego spotkania w ramach cyklu LubDokument. Lubelska Szkoła Dokumentu Filmowego raz w miesiącu przybliża postać zapomnianych, a zasłużonych dla Lubelszczyzny postaci.
CZYTAJ: Genialny konstruktor z Lublina. Rewolucyjne myśliwce Zygmunta Puławskiego
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. www.lubelskie.kas.gov.pl / archiwum