– Pierwszej wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy spodziewamy się jesienią – powiedział w Radiu Lublin wiceminister finansów Artur Soboń. Jak dodał, inwestycje z KPO są kluczowe dla zahamowania spodziewanego spowolnienia gospodarki.
– W programie jest 48 inwestycji i 54 reformy, które w ciągu najbliższych lat mamy wdrożyć – podkreślił Soboń. – Dla nas kluczowe znaczenie te inwestycje mają w momencie spowolnienia gospodarczego. Ono jest spodziewane w kolejnym roku, bo mamy taką sytuacje geopolityczną, jaką mamy i jednocześnie wysoką inflację. Tym samym koszt pieniądza i bardziej restrykcyjna polityka monetarna powoduje, że firmy będą ograniczały swoje inwestycje. W to miejsce wchodzimy inwestycjami publicznymi. To nam da w przyszłym roku ekstra 0,6 PKB, w kolejnych latach dodatkowy punkt procentowy PKB. Tym bardziej że inwestycje publiczne mają efekt mnożnikowy i one wpływają pozytywnie na inne sfery życia – dodaje minister Soboń.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Jeszcze w tym roku na realizację KPO ma być wydane 12 mld zł, w przyszłym roku ok. 30 mld, a w latach 2024-25 będzie to ok. 40-50 mld rocznie.
Krajowy Plan Odbudowy ma wspomóc gospodarkę po pandemii. Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej 158,5 mld złotych, w tym blisko 107 mld złotych w postaci dotacji i ponad 51 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część tego budżetu przeznaczona będzie na transformację energetyczną i cyfrową.
RCh / opr. PrzeG
Fot. archiwum