W Polsce jest coraz więcej uchodźców z Białorusi. W pierwszej połowie tego roku decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało w Polsce 391 cudzoziemców, z czego 282 to obywatele Białorusi. Statystyki nie obejmują uciekających przed wojną Ukraińców, którzy otrzymują ochronę na podstawie odrębnych przepisów.
CZYTAJ: Dr Tomasz Sieniow z KUL: Uchodźców na świecie jest teraz najwięcej w historii
Białorusini uciekają m.in. przed represjami reżimu. Obawiają się też udziału w wojnie przeciwko Ukrainie.
– Uchodźców z Białorusi może przyjechać do Polski jeszcze bardzo dużo – mówił w Radiu Lublin prezes Instytutu na rzecz Państwa Prawa koordynator sekcji uchodźczej Kliniki Prawa KUL dr Tomasz Sieniow. – W tej kategorii tradycyjnej uchodźców osoby z Białorusi w tej chwili dominują jeżeli chodzi o wnioski i osoby te najszybciej tę ochronę w Polsce uzyskują, bo Polska nie decyduje się na to, żeby odrzucić te wnioski odmówić ochrony obywatelom Białorusi czy osobom uciekającym z Białorusi. Myślę, że będzie tych osób więcej, jeżeli nie zmieni się sytuacja polityczna na terenie naszego wschodniego sąsiada. Musimy być na to przygotowani. To pokazuje też, że konieczne jest jednak inwestowanie w system recepcji uchodźców, tworzenie struktur, środowisk, w których uchodźcy mogą się integrować.
Cała rozmowa w materiale wideo:
W pierwszej połowie tego roku wnioski uchodźcze złożyło w Polsce prawie 1,7 tys. cudzoziemców. To ok. 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej – 667 – wniosków o przyznanie ochrony międzynarodowej złożyli obywatele Białorusi.
W 2020 roku według danych Eurostatu do krajów Unii Europejskiej przybyło ponad 60 tysięcy osób, które uciekły z Białorusi. Znacząca większość trafiła do Polski. Ale też na Litwę, do Niemiec czy Czech.
RCh/ opr. DySzcz
Fot. RL