Ekologiczny wynalazek lubelskich naukowców

miska 2022 06 29 101423

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej może pomóc zmniejszyć ilość odpadów w postaci jednorazowych kubeczków, talerzyków, sztućców czy słomek.

– Stworzyliśmy biodegradowalną kompozycję polimerową przeznaczoną do wytwarzania opakowań, które ulegają naturalnemu rozkładowi pod wpływem czynników biologicznych – mówi prof. Emil Sasimowski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. – Kompozycję tworzą dwa główne składniki. Osnowę polibursztynian butylenu, tworzywo w pełni biodegradowalne oraz napełniacz pochodzenia naturalnego otręby pszenne. Wykonaliśmy już granulat z tej kompozycji. Pokazujemy jak wyglądają próbki po degradacji po 2,5 miesiąca w kompoście. Przewidujemy, że jeżeli tutaj ubytek był po 2,5 miesiąca, pozostało tylko 32 procent, to przy kilku kolejnych miesiącach uległaby całkowitej biodegradacji – dodaje prof. Emil Sasimowski.

CZYTAJ: Politechnika Lubelska: dzień pod znakiem innowacji [ZDJĘCIA]

Wynalazek lubelskich naukowców został doceniony na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków Geneva Inventions 2022 oraz iENA 2021 otrzymując dwa złote medale.

LilKa / opr. PrzeG

Fot. Politechnika Lubelska

Exit mobile version