Eksperci z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych omawiają badania na temat akcji „Reinhardt” – zaplanowanej przez Niemców masowej zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie podczas II wojny światowej.
– W Lublinie trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa, na której poruszana jest tematyka masowej izolacji ludności żydowskiej w polskich miastach, funkcjonowania obozów pracy dla Żydów i historii hitlerowskich obozów zagłady – mówi historyk z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Adam Puławski. – Usłyszymy o tym, jak wyglądał przepływ funkcjonariuszy SS z akcji T4 do akcji „Reinhardt”. Będziemy mogli dowiedzieć się także o tym, jak Żydzi pomagali Żydom. To bardzo ciekawy temat. Dowiemy się również o tym, jak polskie państwo i rząd polski na uchodźstwie reagowały na zagładę Żydów oraz o tym, jak wygląda obecna edukacja historyczna w Polsce.
CZYTAJ: Lublin: konferencja i debata na temat Akcji „Reinhardt”
Konferencja zakończy się jutro debatą w Trybunale Koronnym w Lublinie. Natomiast o losach lubelskich Żydów w przededniu wojny będą rozmawiać eksperci podczas kolejnej debaty z serii poświęconej Akcji „Reinhardt”. Wydarzenie odbędzie się dziś w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godzinie 18:00.
AŁ / opr. WM
Fot. materiał organizatora