sobota, 20 stycznia 2024
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Biała Podlaska

Gatunki chronione to nie pamiątki z wakacji. Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów?

17 czerwca 2022 / 17:18
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Torebka ze skóry węża czy też biżuteria z kości słoniowej – to tylko niektóre przykłady pamiątek z wakacji, które mogą stać się źródłem problemów podczas przekraczania granicy. O czym powinniśmy pamiętać planując zagraniczny wyjazd i jakich pamiątek nie wolno nam przewozić przez granicę?

CZYTAJ: Chroniony konik morski w tabletkach

O tym między innymi mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Warto podkreślić, że ogromna liczba gatunków roślin i zwierząt jest zagrożona wyginięciem. Aby temu zapobiegać, wprowadzono ograniczenia i zakazy związane z ich przywozem i wywozem z Unii Europejskiej. Są to tzw. okazy CITES, które chroni Konwencja Waszyngtońska. Należy pamiętać, że nie są to jedynie żywe zwierzęta i rośliny, ale też części oraz produkty z nich wykonane. Okazami CITES są też wszelkie towary zawierające w swoim składzie wyciągi z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w 2021 roku w województwie lubelskim zatrzymali m.in. ponad 16 kg pijawek lekarskich, ponad 13 tys. tabletek z ekstraktem konika morskiego, 29 fragmentów rafy koralowej, żywą papugę, wyprawioną skórę wilka, a także setki opakowań kremów i maści z wyciągiem ze zwierząt i roślin z gatunków zagrożonych wyginięciem.

CZYTAJ: Rafa koralowa, żółw stepowy, skóra wilka szarego. Okazy chronione zatrzymane na granicy

– Ludzie lubią pływać, nurkować – mówi właściciel jednego z bialskich biur podróży, Antoni Szyc. – Bardzo często kusi ich złamanie i zerwanie kawałka rafy. W Egipcie, w krajach śródziemnomorskich, gdzie rafy występują, handlarze oferują takie pamiątki. Uczulamy, bo jednak później będą problemy przy wjeździe do Polski.

CZYTAJ: Robaki na ryby okazały się pijawkami lekarskimi. Udaremniono przemyt w Hrebennem

– Na pewno nie można wwozić kości słoniowej, rafy koralowej, zwierząt egzotycznych. Co do reszty, to nie bardzo wiem. W tym roku wybieram się do Jordanii. Po prostu trzeba sprawdzić przed wyjazdem – mówi jedna z mieszkanek.

– W bagażach turystów najczęściej spotykamy koralowce – informuje Monika Chilczuk-Chybowska z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Spreparowane krokodyle, żółwie, ozdoby z muszli przydaczni. Często na granicy, szczególnie na lotniskach, funkcjonariusze znajdują też wyroby z krokodyli i węży, takie jak choćby torebki, portfele, paski czy buty, a także figurki i biżuterię z kości słoniowej. Pamiętajmy, że abyśmy mogli przywieźć taką, niewątpliwie atrakcyjną, pamiątkę, musi najczęściej zginąć jakieś zwierzę lub zostać zniszczona roślina. Im większy jest popyt na tego typu rzeczy, tym bardziej rozkwita nielegalny handel nimi. Chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy. Przed wyjazdem za granicę lepiej upewnić się, na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat są dostępne na stronie podatki.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów. Najlepiej jednak będzie zrezygnować z przywozu przedmiotów wykonanych ze zwierząt lub roślin, jeśli nie ma się pewności, że nie jest to gatunek objęty ochroną. Należy też pamiętać, że jedynym dokumentem pozwalającym na legalny przewóz okazów CITES jest odpowiednie zezwolenie. Żaden inny dokument nie chroni nas przed konsekwencjami.

CZYTAJ: Nielegalne „pamiątki” z wakacji. Za ich przewóz przez granicę grozi kara więzienia

– Praktycznie na każdym lotnisku w Polsce są gabloty, w których prezentowane są nietrafione pamiątki z podróży. Warto je sobie obejrzeć, ale też i pokusić się o chwilę namysłu – radzi Michał Deruś. – Kupując rzeczy wykonane z dzikich zwierząt i roślin, tak naprawdę przyczyniamy się do wymierania tych zagrożonych gatunków. Trzeba też pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące okazów chronionych. Wywiezienie czegoś, co dla nas jest tylko pamiątką z podróży, może stanowić bardzo poważne naruszenie przepisów w tym konkretnym kraju i wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Przykładowo za wywiezienie z Chin jakiejkolwiek części pandy można otrzymać nawet karę śmierci.

CZYTAJ: Próbowali przemycić ginący gatunek pijawek

Za przewóz okazów CITES przez granicę bez wymaganych dokumentów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osoba, która je przewozi, musi też liczyć się z konsekwencjami finansowymi i utratą towaru.

MaT / opr. WM

Fot. www.lubelskie.kas.gov.pl / archiwum 

Chronione gatunki to nie pamiątki z wakacji. Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów?
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Chronione gatunki to nie pamiątki z wakacji. Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wyjazdów?
3:30
Tagi: infoprzemyt
Następna wiadomość

Cyberatak na rosyjskie forum ekonomiczne. Putin musiał opóźnić przemówienie

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • „To walka z wiatrakami”. Barszcz Sosnowskiego coraz większym problemem w regionie
  • Nielegalne „pamiątki” z wakacji. Za ich przewóz przez granicę grozi kara więzienia
  • Celnicy znaleźli skamieniałe koralowce w paczce z USA
  • Ministerstwo Finansów: Skrócona procedura przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem
  • „Bez pszczół nie ma życia”. Niewielka szkoła z niezwykłym ogrodem

Radio Lublin S.A.
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A.

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset