Za 15 dni mija termin obowiązkowego złożenia deklaracji o sposobach ogrzewania domów do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Należy je składać w urzędach gmin.
– W województwie lubelskim dotychczas tylko w 35 gminach wpłynęło więcej niż 50 proc. spodziewanych deklaracji, w pozostałych jest znacznie mniej – mówił w Radiu Lublin dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Janusz Bodziacki.
Jak tłumaczył, tworzona baza ma pomóc m.in. w opracowaniu programów pomocowych dotyczących np. wymiany kopciuchów.
– Taka baza będzie służyła wielu podmiotom państwowym, samorządowym, szczebla krajowego i lokalnego. Będzie podstawą do różnych działań, ale w oparciu o pewną informację jakie mamy źródła, ile ich mamy. Apelujemy, żebyśmy jako mieszkańcy czuli się zobowiązani do tego, żeby tę deklarację złożyć i nie narażać się na kary. Deklaracja jest bardzo prosta. To jest kilkanaście sekund do wypełnienia. Kilka „iksów” trzeba zaznaczyć w tej deklaracji i sprawa się kończy – dodaje Janusz Bodziacki.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła w budynkach, np. pieców węglowych i gazowych, kominków czy fotowoltaiki mają właściciele domów jednorodzinnych albo zarządcy wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni. Deklaracje są przyjmowane w formie papierowej, ale można to też zrobić elektronicznie.
Według rankingu opublikowanego na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, któremu powierzono stworzenie nowego systemu, liderem w województwie lubelskim jest gmina Siennica Różana, gdzie poziom wypełnienia bazy wynosi 92 procent, co daje gminie 2. miejsce w kraju.
RCh / opr. PrzeG
Fot. RL