Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. Zielone światło dało Ministerstwo Edukacji i Nauki, pozytywne rekomendacje wydała też Polska Komisja Akredytacji i Ministra Zdrowia.
– To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego. Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – informuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
– To historyczny moment dla naszej uczelni – mówi Monika Sojowska z biura prasowego KUL w Lublinie. – Studia medyczne są prowadzone przez uczelnie katolickie w wielu krajach na świecie. My dołączymy do tej elitarnej grupy. Naturalną rzeczą jest, żebyśmy byli w tym gronie. Kształtując nowych lekarzy, odpowiemy na potrzeby społeczne związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych. Działając na tej płaszczyźnie, nawiązaliśmy już współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie.
Kierunek lekarski ma być prowadzony w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonuje nowoczesna infrastruktura, w tym specjalistyczne laboratoria.
Kształcenie przyszłych lekarzy ma się rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie studiować około 60 osób. Z biegiem lat liczba studentów ma się zwiększać. W planach jest też uruchomienie kierunku lekarskiego w języku angielskim.
MaTo/ opr. DySzcz / LysA
Fot. archiwum