Katolicki Uniwersytet Lubelski dostał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego

32853c44 2bb6 4e3e a7c8 7b8d570bd4e6 2022 05 05 082617 2022 06 25 130219

Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. Zielone światło dało Ministerstwo Edukacji i Nauki, pozytywne rekomendacje wydała też Polska Komisja Akredytacji i Ministra Zdrowia. 

– To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego. Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – informuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

– To historyczny moment dla naszej uczelni – mówi Monika Sojowska z biura prasowego KUL w Lublinie. – Studia medyczne są prowadzone przez uczelnie katolickie w wielu krajach na świecie. My dołączymy do tej elitarnej grupy. Naturalną rzeczą jest, żebyśmy byli w tym gronie. Kształtując nowych lekarzy, odpowiemy na potrzeby społeczne związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych. Działając na tej płaszczyźnie, nawiązaliśmy już współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie.

Kierunek lekarski ma być prowadzony w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonuje nowoczesna infrastruktura, w tym specjalistyczne laboratoria. 

Kształcenie przyszłych lekarzy ma się rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie studiować około 60 osób. Z biegiem lat liczba studentów ma się zwiększać. W planach jest też uruchomienie kierunku lekarskiego w języku angielskim.

MaTo/ opr. DySzcz / LysA

Fot. archiwum

Exit mobile version