Ku czci poległych pod Osuchami. 78. rocznica wielkiej partyzanckiej bitwy

dsc 4187 2022 06 26 080131

Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego uczczą pamięć poległych pod Osuchami żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. 78 lat temu rozegrała się tam bitwa – zdaniem historyków była to największa batalia partyzancka w okupowanej Polsce i jedna z największych w okupowanej Europie. 

CZYTAJ: Partyzancki Rajd Rowerowy w 78. rocznicę bitwy pod Osuchami

Do bitwy pod Osuchami doszło w dniach 25-26 czerwca 1944 roku. W walkach poległo około 240 partyzantów, w tym wielu dowódców oddziałów. Zamordowano także 509 mieszkańców pobliskich wsi, a osiem wiosek, w tym Osuchy, zostało spalonych. Po bitwie Niemcy prowadzili zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwania ocalałych partyzantów.

W sumie w operacji „Sturmwind II” zginęło lub zostało rannych 700 żołnierzy niemieckich. Straty partyzanckie wyniosły około 900 zabitych i zamordowanych.

– W Puszczy Solskiej było duże zgrupowanie partyzantów, których działania zagrażały niemieckiemu frontowi wschodnimu – mówi Jan Rój, członek Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju. – Były wysadzane tory kolejowe, niszczone transporty, które wiozły sprzęt na front wschodni. Niemcy zorganizowali akcję przeciw oddziałom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Z partyzantami w tym okrążeniu niemieckim było bardzo dużo ludności cywilnej. I co, partyzanci mieli zostawić ją na pastwę losu? Kładli na szalę swoje życie w obronie mieszkańców tych terenów.

CZYTAJ: Osuchy: droga krzyżowa partyzanckim śladem

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat rozpoczną się o godzinie 9.50 koncertem patriotycznym  w wykonaniu chóru „Harmonia”. Później – około godziny 10.30 – obok Domu Pamięci odprawiona zostanie polowa msza święta. Po niej na cmentarzu w Osuchach rozpocznie się apel poległych, zostanie oddana wojskowa salwa honorowa i złożone zostaną wieńce.

Później – około godziny 13.00 zaplanowano inscenizację historyczną  z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR”. 

Początek uroczystości w Osuchach o godzinie 9.50.

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

 

Exit mobile version