Lubelskie Porozumienie na rzecz mediacji zostało powołane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem porozumienia jest wspieranie mediacji jako polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów.
– Konflikty są nieodłączną częścią naszego życia, ale sposób ich rozstrzygania jest fundamentalny – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Mediacja jest właśnie tą formą, która w naszej ocenie mogłaby znaleźć jeszcze większe zastosowanie w wielu obszarach naszego życia. Na terenie Lubelszczyzny realizujemy we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim program mediacji po wyroku. Jestem przekonany, że wiele wartościowych inicjatyw będzie występować jeszcze częściej dzięki temu porozumieniu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie aktu powołania Lubelskiego Porozumienia na rzecz mediacji
– Kościół ma ogromne doświadczenie w mediacji, zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i duszpasterskiej – mówi prorektor KUL, ksiądz profesor Mirosław Sitarz. – Na KUL-u już od wielu lat działa Centrum Arbitrażu i Mediacji. Mamy doświadczenie, jesteśmy otwarci na współpracę, na jednanie nie tylko człowieka z Bogiem, ale i człowieka z człowiekiem.
Akt powołania Lubelskiego Porozumienia na rzecz mediacji podpisało 11 instytucji, m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Lubelskie Kuratorium Oświaty czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie.
EwKa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska